Najlewicowi

Opublikowano: 18.12.2021 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1236

Michał Marszał rozmawia z Andrzejem Rozenkiem – posłem z koła Polskiej Partii Socjalistycznej – o lewicowym miszmaszu. Przy okazji wywiad wideo udzielony „Super Expressowi”.

– Przegrałeś z Czarzastym?

– Nie przegrałem.

– To co się stało?

– Powstało koło parlamentarne Polskiej Partii Socjalistycznej, najstarszej partii politycznej w Polsce. Do tej pory PPS miała jednego senatora, teraz ma dwoje i troje posłów.

– A to ugrupowanie ktoś w ogóle kojarzy? Już trochę czasu od śmierci Piłsudskiego minęło.

– PPS to nie wyłącznie Piłsudski, ale też nazwiska takie jak Daszyński, Okrzeja czy Werblan. Lewica musi być prawdziwa, a nie udawana i współpracująca z PiS-em. Trzeba doprowadzić do odsunięcia PiS-u od władzy, a żeby to zrobić, trzeba ściśle działać z resztą opozycji.

– PPS to kanapa. Kanapka…

– PPS była, jest i będzie. To rodowe srebra lewicy, z wielką wartością historyczną, wręcz mitologiczną. Pojawiają się zarzuty, że my, nowi działacze, nie jesteśmy wystarczająco lewicowi, ale trzeba pamiętać, że PPS była w swoich dziejach wielobarwna i różne postaci się przez nią przewijały. Żadnego rozłamu na lewicy nie dokonujemy, wciągamy sztandar pod hasłem: tu jest prawdziwa, demokratyczna lewica.

– Nie dało się dogadać z Czarzastym? Były próby czy otwarta wojna?

– Joanna Senyszyn dziś powiedziała, że 22 lata temu zakładała Sojusz Lewicy Demokratycznej, a nie sojusz lewicy z PiS-em. Nie zgadzam się na żadną kolaborację z Kaczyńskim, a takich przykładów w przypadku obecnego kierownictwa było wiele, na przykład przy okazji niedawnego głosowania nad budżetem albo wcześniej nad Funduszem Odbudowy.

– Myślisz, że Czarzasty chce się skumać po wyborach z Kaczyńskim?

– Myślę, że kierownictwo Lewicy nie ma żadnych ideałów i jest mu absolutnie wszystko jedno, z kim będzie rządzić. Wejdzie do takiego układu, w którym ktoś – wszystko jedno kto – da najwięcej. Udowodniłem nieraz, że pryncypialnie podchodzę do wartości demokratycznych i lewicowych. PiS demoluje podstawy ustroju, porządek prawny, w tym demokrację, a Włodzimierz Czarzasty niestety również tworzy niedemokratyczną strukturę. Nigdy w historii polskiej lewicy nie zdarzały się takie cyrki, że ktoś aż tak kurczowo trzyma się władzy, łamie procedury i decyduje, kto ma jak głosować.

– Biedroń i inni działacze się temu nie przeciwstawili? Przecież współrządzą Nową Lewicą.

– Rozmawiam z działaczami Wiosny, wielu nas popiera i jest nastawionych krytycznie, spodziewam się więc kolejnych transferów.

– Bez urazy, ale PPS to żaden gracz. Mały twór bez szans w wyborach. Będziecie startować z list PO?

– Rozsądni przywódcy, w tym Donald Tusk, rozumieją, że aby wygrać z PiS-em trzeba mieć lewicę na pokładzie. I wiedzą, że Czarzasty nie gwarantuje niczego, przede wszystkim jakiejkolwiek lojalności po ewentualnym zwycięstwie.

– I Wy macie przyciągnąć elektorat lewicy?

– Chcemy stworzyć alternatywę, przyciągnąć tych, którzy wiedzą, że Nowa Lewica pod wodzą Czarzastego jest niewiarygodna. I trudno o bardziej wiarygodny szyld niż PPS, która ma 129 lat. Jest ogromna frustracja wśród byłych, szczególnie tych doświadczonych działaczy SLD. Są niechętni współpracy z rządem i dzięki naszemu ruchowi mają teraz alternatywę.

– Kiedy ostatnio rozmawiałeś z Czarzastym?

– Od dłuższego czasu nawet na „dzień dobry” nie odpowiada, to trudno mówić o jakiejkolwiek rozmowie.

– A Bierdroń?

– Po tym, co Robert zrobił Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, myślę że się dobrali z Włodkiem jak w korcu maku. Jeden i drugi ma demokrację głęboko w poważaniu.

– Cały internet zalany jest komentarzami, że nie jesteście wystarczająco lewicowi jak na PPS.

– Oczywiście, teraz Czarzasty z Dyduchem będą nam wystawiać certyfikat lewicowca…

– Wyciągają ci jakieś stare cytaty, że w Polsce jest miejsce dla partii à la wczesny Korwin-Mikke.

– Tyle, że ten cytat jest manipulacją, bo ja analizowałem wtedy scenę polityczną i mówiłem, co przewiduję że się na niej wydarzy. Zresztą trafnie, bo 2 lata po tym wywiadzie Konfederacja wystrzeliła w górę, ale to przecież nie oznacza, że ja mam cokolwiek wspólnego z Korwinem. Litości…

– A łódzki poseł Trela został? Wydawało się, że jest głównym wrogiem Czarzastego.

– Został, nastąpiła w nim niezrozumiała dla mnie zmiana konstrukcji psychicznej.

– Będą wcześniejsze wybory czy to tylko takie plotki?

– Obstawiam, że plotki, bo stan wyjątkowy czy zaawansowanie prace nad przyszłorocznym budżetem taki scenariusz raczej odsuwają. Myślę, że PiS dociągnie do 2023. A opozycja szykująca się do ostatecznego rozstrzygnięcia będzie potrzebowała normalnej, wiarygodnej lewicy, a nie takiej, z którą coś się ustala i zaraz zostaje to przekazane Terleckiemu.

– No to Czarzasty wygrał…

– Nasze odejście to dla niego z pewnością duża ulga, bo teraz nie będziemy mu komplikowali planów. Z drugiej strony koszt jest gigantyczny, bo stracił jakikolwiek wpływ na Senat. A czy wygrał? To bez znaczenia, ważne żeby wreszcie pogonić skutecznie PiS i rozliczyć ich za dwie kadencje psucia państwa. O scenariusz, w którym to PiS wygrywa i rządzi trzecią kadencję, pytaj Czarzastego. O ile chcesz z nim gadać…

– Ja chcę!

– No to próbuj, powodzenia.

Z Andrzejem Rozenkiem rozmawiał Michał Marszał
Źródło: TygodnikNie.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.