Najdroższa autostrada będzie jeszcze droższa?

Opublikowano: 03.01.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 780

Stalexport Autostrada Małopolska to prywatny zarządca autostrady pomiędzy Krakowem a Katowicami. Firma ta ogłosiła, że chce kolejnych podwyżek za przejazd zarządzanym przez siebie fragmentem A4. W tym celu złożyła do GDDKiA wniosek o zgodę na wprowadzenie podwyżki. Przypomnijmy – już teraz przejazd 60 kilometrowym fragmentem A4 zarządzanym przez Stalexport jest najdroższy w całej Polsce. Kierowca samochodu osobowego musi zapłacić 20 zł, a ciężarowego – 53 zł!

Stalexport Autostrada Małopolska złożył do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wniosek o zgodę na podwyższenie pobieranych od kierowców opłat za przejazd 60-kilometrowym fragmentem A4. Podwyżka miałaby dotyczyć samochodów ciężarowych. Jeśli GDDKiA nie wyrazi sprzeciwu, to koszt takiego przejazdu od początku marca 2017 roku wzrósłby z obecnych 53 do 60 zł.

Umowa koncesyjna dotycząca zarządzania i pobierania opłat na 60 km odcinku autostrady A4 między Katowicami a Krakowem została zawarta w 1997 roku. Jako koncesjonariusza państwo polskie wybrało spółkę Stalexport (obecnie: Stalexport Autostrada Małopolska). Treść tej umowy od wielu lat wzbudza niestety wielkie kontrowersje. Chodzi przede wszystkim o kwestie ograniczenia możliwości rozbudowy dróg alternatywnych w stosunku do odcinka A4 zarządzanego przez Stalexport. Zgodnie z publikowanymi w prasie i mediach przeciekami na temat treści tej umowy (jest ona utajniona dla zwykłych ludzi) – każde podniesienie jakości lub przepustowości dróg równoległych do A4 może być traktowane jako droga konkurencyjna i skutkować wypłaceniem koncesariuszowi (tj. spółce Stalexport Autostrada Małopolska) odszkodowania przez państwo polskie.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że A4 wybudowano częściowo ze środków publicznych, a częściowo za kredyty z poręczeniem rządu. Pierwszą umowę koncesyjną podpisał na kilka dni przed przegranymi wyborami rząd SLD (1997 rok). Potem kilka aneksów do umowy koncesyjnej, które wypaczyły sens przekazywania pod zarząd prywatnej spółki państwowej autostrady, podpisywał rząd Jerzego Buzka (AWS-UW). Co ciekawe: minister Skarbu Państwa z tego rządu – Emil Wąsacz – jest dziś prezesem… Stalexportu Autostrada Małopolska S.A. Ostatni tajny aneks do umowy koncesyjnej podpisywał minister rządu SLD Jan Ryszard Kurylczyk.

Umowa koncesyjna podpisana ze Stalexportem przez wielu jest uważana za skrajnie niekorzystną z punktu widzenia interesów polskiego państwa. Pewne jest jedno – przejazd 60 km odcinkiem autostrady A4 zarządzanej przez tą spółkę jest niezwykle drogi (nawet jak na standardy zachodnioeuropejskie). Niestety, wiele wskazuje na to, że będzie jeszcze droższy…

Zdjęcie: mazurskiwiatr (CC0)
Na podstawie: Bankier.pl, Wnp.pl, Interia.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. emigrant001 03.01.2017 10:10

  Stalexport to przechowalnia dla beneficjentów poprzedniej epoki . Ogólnie POstkomuchów. Dlatego jest drogo.
  Pytanie dlaczego tego jawnego przekrętu nie można zakończyć?

 2. kozik 03.01.2017 14:52

  Raka trzeba zagłodzić i/lub wyciąć/wypalić/wytruć chemią, a nie żywić.
  Brawo dla Sz.P. Wąsacza, Lewandowskiego i wielu, wielu innych niestrudzonych działaczy, dzięki którym Polska istnieje teoretycznie.
  Szafy Kiszczaka, Jaruzelskiego, Lesiaka nie są najwyraźniej jedynymi/ostatnimi-w przeciwnym razie hochsztaplerzy już gniliby w polskich więzieniach, lub skończyliby jak Grobelny.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.