Nadciąga wielki kryzys

Opublikowano: 06.07.2022 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1780

Ponad 54 proc. badanych spodziewa się problemów w spłacie swoich zobowiązań. To prawie 10 proc. więcej niż rok temu. Według ekspertów, wskaźniki pokazują, że Polacy popadają w długi.

Tak wynika z badania „Sytuacja na rynku consumer finance” Związku Przedsiębiorstw Finansowych. ZPF wskazuje, że 13,3 proc. polskich gospodarstw domowych przejada oszczędności, a prawie 10 proc. zadłuża się. „Względem oceny sytuacji gospodarczej w kraju czy też własnej sytuacji finansowej, Polacy mają mocno pesymistyczne nastawienie. Trudno się dziwić, zwłaszcza, że w czerwcu bieżącego roku poziom inflacji wyniósł 15,6 proc., co stanowi rekordowy wynik od 25 lat. Ponadto wzrost stóp procentowych powoduje, że z miesiąca na miesiąc sytuacja Polaków coraz bardziej realnie się pogarsza – m.in. za sprawą rosnących rat kredytów hipotecznych. Wiele decyzji zakupowych odkładanych jest w czasie, zmalało prawdopodobieństwo wydatków na dobra trwałe, a także skłonność zaciągania kredytów” – powiedział prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych.

Negatywne nastroje konsumenckie mocno wyhamowały zamiary zakupowe Polaków. Spadek zanotowały wydatki we wszystkich grupach tzw. dóbr trwałych, w tym m.in. na zakup samochodu, wydatki remontowe, budowy lub zakup domu/mieszkania. W większości przypadków zmalała także skłonność do ewentualnego zaciągnięcia kredytów na zakup poszczególnych dóbr trwałych. „Aż 83,3 proc. badanych obawia się wzrostu inflacji. Dla 53,3 proc. problemem są niskie dochody czy – dla niespełna 40 proc. – chaos związany z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Zatem dostrzegamy, że nie tylko czynniki ekonomiczne mają wpływ na obawy społeczne, ale także duże znaczenie ma zamęt związany z nowymi regulacjami podatkowymi” – wyjaśnił Marcin Czugan.

W styczniu br. niemal 64 proc. zobowiązań było spłacanych bez problemów, jednak prognozy wskazują, że w najbliższym czasie wartość ta może spaść nawet do poziomu 45,6 proc. Aktualna wartość Barometru Obsługi Zobowiązań, czyli parametru określającego obecne i przyszłe problemy ze spłatą zobowiązań plasuje się na poziomie 94,6 proc.

„Mówiąc wprost, wskaźniki wyraźnie pokazują, że Polacy popadają w długi. Tylko od grudnia minionego roku do początku maja stopa referencyjna wzrosła z 1,75 proc. do 5,25 proc., co oznacza, że raty kredytów hipotecznych znacząco poszybowały w górę, a to nie koniec. Wiele z tych zmian dopiero odczujemy w nadchodzących miesiącach, a przecież już teraz widzimy, że finansowe położenie Polaków jest nieciekawe” – zaznaczył.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: DoRzeczy.pl, ISBNews.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. AlbertW41 07.07.2022 00:37

    Wiadomo komu nalezy podziekowac, i nie jest to wina Tuska.

  2. kufel10 08.07.2022 05:01

    No cóż, widziały gały co brały ! Czas się zainteresować przepisami na niedzielne kotlety z lebiody w panierce z tynku gipsowego.

  3. Wojna INFO 08.07.2022 14:05

    “niemal 64 proc. zobowiązań było spłacanych bez problemów”
    Przecież tak mała spłacalność zobowiązań to wskaźnik który jest dla sektora finansów katastrofą.
    Jeżeli natomiast większością tych zobowiązań są faktury, to jest to katastrofa dla sektora produkcyjnego i usługowego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.