Nadciąga kosmiczna geoinżynieria

Opublikowano: 27.10.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2352

Naukowcy opracowali ultraszybki laser, który będzie mógł rozpraszać chmury, zapewniając lepszą łączność z satelitami. Do tej pory sygnał przesyłany ze statków kosmiczny bywał zakłócany przez pochmurną pogodę, co poważnie utrudniało łączność z bazami ziemskimi.

Silna, pulsująca wiązka laserowa jest w stanie stworzyć niewielki prześwit w chmurach, który pozwoli na bezpośrednie przekazywanie informacji. Ta technika może im pomóc w rozwoju międzynarodowych sieci komunikacji opartych na laserach, które będą przesyłać informacje zakodowane w cząstkach światła – fotonach.

Naukowcy zademonstrowali swój pomysł w warunkach laboratoryjnych, które miały symulować zachmurzenie. Jak opisano w artykule dotyczącym wynalazku, kiedy pierwszy laser przeszedł przez chmurę, szybko ogrzał powietrze i wytworzył falę ciepła. Spowodowało to skroplenie fragmentu chmury, co stworzyło prześwit o średnicy jednego milimetra. Dzięki temu kolejny impuls laserowy mógł bez problemu przedrzeć się przez to miejsce.

W przyszłości fizyka kwantowa pomoże opracować bezpieczny transfer danych. W 2017 r. Chiny zbudowały pierwszego satelitę kwantowego, który wymienia informacje ze stacjami naziemnymi za pomocą światła.

Autorstwo: B
Ilustracja: UNIGE/Xavier Ravinet (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.