Nacjonalizm przeszkadza prezesowi Endecji

Opublikowano: 23.05.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 699

Poseł ruchu Kukiz’15 i przewodniczący stowarzyszenia Endecja Adam Andruszkiewicz w wywiadzie udzielonym dziennikowi „Rzeczpospolita” stwierdził, iż nie lubi używać określenia nacjonalizm, ale idea narodowa, ponieważ „nacjonalizm źle się Polakom kojarzy”, a ponadto nie zamierza on „polować na gejów” oraz nie jest zwolennikiem teorii rasowych.

Jeden z liderów „nowoczesnych endeków” w ostatnim czasie był przede wszystkim bohaterem doniesień o dużych kwotach wydawanych przez niego na przejazdy samochodem, choć on sam nie posiada prawa jazdy. W rozmowie dla dziennika „Rzeczpospolita” temat ten poruszony jest jednak marginalnie, zaś najciekawsza wydaje się być opinia Andruszkiewicza dotycząca polskiego nacjonalizmu. Pytany o tę kwestię mówi bowiem, że nie używa tego określenia, ponieważ „nacjonalizm źle się Polakom kojarzy” i właśnie dlatego promuje on sformułowanie o idei narodowej.

Ponadto poseł ruchu Kukiz’15 tłumaczy się ze swoich wystąpień z czasów, kiedy nie zasiadał jeszcze w Sejmie i wyrażał się dość mocno o postulatach homoseksualistów. Teraz jednak Andruszkiewicz uważa, iż narodowcy nie powinni zbytnio zajmować się postulatami ruchów LGBT, bo z tego powodu kojarzeni są ze sprzeciwem wobec seksualnych dewiacji. Sam pan poseł „zna wielu gejów”, którzy „się nie afiszują” i właśnie z tego powodu „nie poluje na gejów”.

Z czym więc polscy nacjonaliści, lub też narodowcy, powinni się kojarzyć? Według Andruszkiewicza należy przypominać o roli narodowej demokracji w stworzeniu polskiej myśli wolnorynkowej, ponieważ twórcą złotego był endek Władysław Grabski. Współczesne elity narodowe szef stowarzyszenia Endecja zamierza natomiast tworzyć za pośrednictwem Akademii Młodej Endecji, podczas której uczestniczący w tej inicjatywie będą mogli poznać Rafała A. Ziemkiewicza czy Pawła Kukiza.

Andruszkiewicz pytany o kolejne swoje wystąpienie sprzed kilku lat, kiedy bronił mieszkańców Białegostoku przed zarzutami o rasizm, stwierdza, że przeciwstawiał się wówczas przedstawianiu miasta jako siedliska zła, ale sam ” nie jest rasistą” i „wyznawcą teorii rasowych”. Odnosząc się natomiast do ostatniego rocznicowego przemarszu Obozu Narodowo-Radykalnego w Warszawie parlamentarzysta twierdzi, iż jako prezes Młodzieży Wszechpolskiej nie ustawiał swoich działaczy w kolumny, zaś ogółem śmieszy go histeria dotycząca „małego ONR-u”.

Na koniec parlamentarzysta komentuje działalność swoich dawnych kolegów z MW i Ruchu Narodowego. Jego zdaniem liderzy RN-u, Robert Winnicki i Krzysztof Bosak, uważają siebie za osoby „realizujące wielką misję” i przez to będące „bufonami” prezentującymi „groteskowe” zachowania.

Na podstawie: Rp.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.