Naciskano by EMA szybko zatwierdziła szczepionki Pfizera

Opublikowano: 18.01.2021 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 3025

Europejska Agencja Leków spotkała się z naciskami podczas certyfikacji niektórych szczepionek przeciwko COVID-19, pisze „Le Monde”.

Francuska gazeta zbadała dokumenty, które wyciekły do sieci, z dokumentów tych wynika, że jakość preparatu Pfizer-BioNTech budzi wątpliwości, co jednak nie przeszkodziło wielu wysokopostawionym przedstawicielom UE naciskać na jak najszybsze zatwierdzenie tej szczepionki.

Jak twierdzi gazeta, jednego z pracowników agencji zdziwiła wypowiedź szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która w formie ultimatum wskazała na konieczność zatwierdzenia szczepionki Pfizer-BioNTech oraz Moderna do końca roku. „Z oboma preparatami do tej pory są problemy” – cytuje pracownika agencji gazeta. Zaznaczono również, że zatwierdzenie szczepionki Pfizer w połowie grudnia 2020 roku zostało uznane przez Komisję Europejską” za „niedopuszczalne opóźnienie”.

„Co byśmy nie robili, przyspieszając proces zatwierdzania lub przeprowadzając go w wymaganym czasie, aby uzyskać dokładne gwarancje (…), EMA będzie musiała zmierzyć się z pytaniami i krytyką z różnych stron (Komisji Europejskiej, państw członkowskich UE, Parlamentu Europejskiego, mediów i szerokiej społeczności)”, twierdzi pracownik agencji.

Zgodnie z materiałem, badacze najwięcej wątpliwości mieli właśnie odnośnie szczepionki Pfizer, ponieważ główny zarzut powstał po ujawnieniu rozbieżności między składami partii komercyjnych i tych, których używano podczas badań klinicznych. Według autorów niepokój wynikał również z braku aprobaty dla niektórych zakładów produkcyjnych i braku danych na temat komercyjnych partii szczepionek.

Tak czy inaczej, jak zaznacza „Le Monde”, agencja pomimo nacisków musiała zmierzyć się z atakiem hakerskim, w wyniku którego dokumenty wyciekły do sieci. W rozmowie z gazetą, przedstawiciele organizacji przyznali jednak, że „upublicznione e-maile odzwierciedlają mające miejsce problemy i dyskusje”.

Wcześniej Rosja zwracała uwagę na manipulacje wokół certyfikacji szczepionki Pfizer. Stały Przedstawiciel Rosji przy UE Władimir Czyżow podkreślał, że Europejskiej Agencji Leków „wykręcono ręce”, aby preparat został zatwierdzony 21 grudnia.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.