Na Wenus odnaleziono aktywne wulkany

Opublikowano: 10.04.2014 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 672

Międzynarodowy zespół planetologów z rosyjskim naukowcem na czele udowodnił, że na Wenus nadal wybuchają wulkany. Naukowcy przez lata szukali na to potwierdzenia.

Szansa na udowodnienie tego była dość mała, prawdopodobieństwo oszacowano przez specjalistów na poziomie 8%. Ale Jewgienijowi Szałyginowi i jego kolegom w końcu udało się odnaleźć aktywne wulkany na planecie.

Wenus jest szczelnie okryta gęstym trującym welonem. Naukowcy wielokrotnie sugerowali, że jest to produkt erupcji wulkanicznych na planecie, które miały miejsce w odległej przeszłości. Na Wenus są także „żywe”, aktywne wulkany, ustalił zespół planetologów z Instytutu Badań Układu Słonecznego Towarzystwa Maxa Plancka na czele z Rosjaninem Jewgienijem Szałyginem. Raport z wynikami badań został przedstawiony przez naukowca i jego kolegów na konferencji Lunar and Planetary Science Conference w Houston.

Naukowcy odkryli cztery białe plamy pływające w stosunkowo młodej strefie ryftu – odcinku o dużej aktywności sejsmicznej – o nazwie Ganiki Chasma. Ten region Wenus był wielokrotnie fotografowany przez instrument Venus Monitoring Camera na pokładzie orbitera sondy Venus Express.

Planetolodzy utworzyli mozaikę ze zdjęć wykonanych podczas orbitalnych podejść, a następnie wyliczyli jasność powierzchniową pływających białych plam. Cztery „rozbłyski” były o wiele cieplejsze, niż cała reszta powierzchni Wenus: 526-826 stopni Celsjusza w porównaniu ze średnią 426-467 stopni. Są to oczywiste oznaki aktywności sejsmicznej.

Wszystkie cztery punkty znajdują się w pobliżu góry Maat, najwyższego wulkanu na Wenus. Wcześniej naukowcy sądzili, że po raz ostatni wybuchł on 10-20 milionów lat temu. „Z punktu widzenia geologii, to jak wczoraj” – mówi Szałygin. Jednak na zdjęciach widać, że rozbłyski obok Maat to ślady współczesnych potoków lawy, które ciągną się na długość prawie 30 kilometrów.

„Doszliśmy do wniosku, że na Wenus także dzisiaj wybuchają wulkany” – podsumowuje Jewgienij Szałygin.

Źródło: Głos Rosji


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.