Na Węgrzech wchodzi w życie „zakaz bezdomności”

Opublikowano: 16.10.2018 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2348

80 węgierskich pisarzy i publicystów a także działacze organizacji Miasto Należy do Wszystkich wzięło udział w demonstracji na Placu Kossutha. Miała na celu sprzeciw wobec wchodzącego w życie zakazu zamieszkiwania w przestrzeni publicznej, co w praktyce oznacza usuwanie bezdomnych z ulic.

Ta ustawa stanowi poprawkę do kodeksu wykroczeń. Przyjęto ją w lipcu. Procedura polega na tym, że jeżeli policjant cztery razy w ciągu 90 dni wezwie konkretnego bezdomnego do opuszczenia miejsca bytowania, a ten nie podporządkowuje się – zostanie wobec niego wszczęte postępowanie karne. Ma powstać specjalny rejestr bezdomnych objętych wezwaniami.

Kiedy ruszy już postępowanie, sąd może skazać bezdomnego na prace społecznie użyteczne lub areszt.

Jak podaje PAP, „jako cel nowych przepisów wskazano lepszą organizację usług socjalnych dla bezdomnych oraz poprawę poczucia bezpieczeństwa obywateli”.

Leilani Farha, sprawozdawczyni ONZ do spraw warunków mieszkaniowych, napisała list otwarty do rządu, w którym uznała nowe przepisy za „okrutne i niezgodne z prawem międzynarodowym dotyczącym praw człowieka”,

Działacze organizacji, która zorganizowała protest pod parlamentem, twierdzą, że środki zapobiegania bezdomności, jakie jest w stanie zapewnić państwo, są niewystarczające (to miejsca w noclegowniach na 19 tysięcy osób). Noclegownie mogą sprawdzić się jako tymczasowa pomoc, ale nie rozwiążą problemu braku zakwaterowania kilkudziesięciu tysięcy obywateli.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. mr_craftsman 16.10.2018 13:07

  cóż, lepiej przyjąć politykę San Francisco, czy innych miast Kalifornii, gdzie nie można już przejść główną ulicą nie wdeptując w ludzkie kupy czy zużyte strzykawki, a naćpani bezdomni w stanie narkotycznej euforii terroryzują innych ludzi, wymuszają pieniądze, masturbują się i srają zwyczajnie na chodnikach.

 2. Fenix 16.10.2018 14:18

  “w którym uznała nowe przepisy za „okrutne i niezgodne z prawem międzynarodowym dotyczącym praw człowieka” Od gadania i pisania ,nie przybędzie domów likwidujących bezdomność ludzi . Prawo stanowione przez ludzi , kłuci się z prawem międzynarodowym dotyczącym praw człowieka . Z udawania demokracji ,i zawłaszczonej władzy nielicznych.

 3. mariusz 16.10.2018 20:38

  Powinny być mieszkania socjalne tak jak w Wielkiej Brytanii.

 4. Collega 16.10.2018 21:51

  Cóż! W ten sposób zapewnią im ciepłe mieszkanko, wikt i opierunek o co ciężko żyjąc “w przestrzeni publicznej”.

 5. agama 16.10.2018 23:22

  co w tym kontrowersyjnego, że muszą pracować społecznie, skoro dostają przy tym zakwaterowanie i wyżywienie? Lepiej gnić i żebrać na ulicy od ciężko pracujących ludzi?

 6. Xman 17.10.2018 10:39

  Bardzo dobrze !!! W Polsce też powinno się coś z tym zrobić a nie że ludzie umierają na ulicy i nikt palcem nie rusza. Powinno się zbudować specjalne ośrodki odwykowe w całym kraju w których bezdomni mieliby zakwaterowanie ale musieli by np. wykonywac pracę w polu i przy hodowli zwierząt. Jeśli się delikwent nie zgodzi to do pierdla. Czasami trzeba zastosować twarde środki żeby kogoś wydobyć z G.

 7. Aida 17.10.2018 11:24

  Co za czasy, to już nawet bezdomnym nie można być…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.