Na Uniwersytecie Gdańskim będą badane koronawirusy

Opublikowano: 23.01.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2220

Na Uniwersytecie Gdańskim otwarto w poniedziałek laboratorium o poziomie bezpieczeństwa biologicznego BSL3+. Naukowcy będą w nim badać wirusy kwalifikowane jako niebezpieczne patogeny ludzkie, m.in. koronawirus czy wirus Zika.

„Jest to najnowocześniejsze w Polsce laboratorium tej klasy i pierwsze takie laboratorium w północnej Polsce” – powiedziała w trakcie otwarcia dziekan Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. Ewelina Król. Podkreśliła, że infrastruktura badawcza przeznaczona będzie badaniom struktury, funkcji i biologii wirusów w tym ludzkich patogenów wirusowych przenoszonych drogą powietrzną jak SARS-CoV-2. „W laboratorium prowadzone będę również prace nad innymi wirusami ludzkimi, jak wirus kleszczowego zapalenia mózgu, wirus Zika czy wirus zapalenia wątroby typu C” – wyjaśniła.

Kierownik Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk zaznaczyła, że nowe laboratorium o poziomie bezpieczeństwa biologicznego BSL3+, powstało w miejsce poprzedniego laboratorium, które miało niższy poziom bezpieczeństwa. „Skrót BLSL3+ pochodzi z języka angielskiego i oznacza Biosafety Level. Chodzi o bezpieczeństwo w pracy z organizmami, które są potencjalnym zagrożeniem” – tłumaczyła.

Istnieje skala od BSL1 do BSL4. BSL1 oznacza, że jest to praca z minimalnymi zabezpieczeniami. BSL2 to praca z patogenami, które wymagają pewnej ochrony, ale nie wymagają specjalnej izolacji. Kolejny poziom BSL3 wymagany jest do pracy z czynnikami mogącymi wywoływać poważne, a nawet potencjalne śmiertelne choroby przenoszone drogą kropelkową. Natomiast laboratorium o poziomie BSL4, którego w Polsce nie ma, zarezerwowany jest dla czynników wysoce niebezpiecznych dla zdrowia i życia.

Prof. Bieńkowska tłumaczyła, że w poprzednim laboratorium o klasie bezpieczeństwa BSL2, nie można było badać m.in. patogenów przenoszonych drogą powietrzną takich jak koronawirusy. Dodała, że w nowym laboratorium znajdują się stalowe ściany i dwie śluzy. „Zasada budowy tego rodzaju laboratoriów jest taka, że w nich obecne jest podciśnienie – ciśnienie jest niższe niż w otoczeniu. Gdyby więc te wszystkie bariery się przerwały, to powietrze zostanie wchłonięte do środka, zamiast wydostać się na zewnątrz” – wyjaśniła. Zaznaczyła, że ze względu na ilość powietrza w środku mogą pracować maksymalnie 3 zespoły dwuosobowe. „Muszą one cały czas pracować w specjalnych strojach i na pewno nie wejdzie tam nikt nieprzeszkolony” – powiedziała.

Dziekan dr hab. Ewelina Król przypomniała, że wirusologia molekularna jest dziedziną, która rozwija się na jej wydziale od początku jego powstania, czyli już 30 lat. „Otwarcie laboratorium BSL3+ z całą pewnością umożliwi prowadzenie badań na najwyższym światowym poziomie oraz nawiązanie nowych współprac naukowych zarówno krajowych jak i międzynarodowych” – oceniła.

Jej zdaniem nowe laboratorium będzie istotne nie tylko z punktu widzenia badawczego i rozwoju wydziału, ale również zapewnienia bezpieczeństwa epidemiologicznego kraju. „W przypadku wybuchu nowych pandemii w przyszłości dysponować będziemy w Polsce kolejnym laboratorium, które zapewni szeroki zakres badań biologicznych i klinicznych nad patogenami wirusowymi” – stwierdziła. Dodała, że zapobieganie kolejnym epidemiom wymaga jak najszerszego podejścia badawczego, współpracy wielu zespołów naukowych z różnych dziedzin, ale przede wszystkim nowoczesnej infrastruktury badawczej.

Laboratorium kosztowało 5,5 mln złotych, z czego 4 mln zł pochodziło z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pozostałe środki uczelnia pozyskała z grantów.

W trakcie poniedziałkowej uroczystości rektor uczelni prof. Piotr Stepnowski wręczył prof. Krystynie Bieńkowskiej-Szewczyk srebrny medal Uniwersytetu Gdańskiego Doctrinae Sapientiae Honestati za osiągnięcia naukowe, mądrość i szlachetności w uznaniu szczególnych zasług dla gdańskiej uczelni.

Autorstwo: Piotr Mirowicz (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Baltazar Bombka 23.01.2024 10:35

    Ciekawe czy wujek Sam się dołożył?

  2. Foxi 23.01.2024 10:40

    Dowody na wątpliwą jakość preparatów można znaleźć nawet nie będąc naukowcem i nie posiadając odpowiednich instrumentów. Przykład: Jest tam taki preparat o niewinnej nazwie SM 102, ułatwiający transmisję do komórek. Jest on dodawany do preparatów firm na A. i M. znajduje się on w spisie wypełniaczy tych produktów. Sprawdziłem na stronie producenta SM 102 firma C. i tam jak wół stoi, ze każda dawka SM102 w 90% składa się z Chloroformu! A zostało on zakazany do używania już 50 lat temu! Dlaczego chloroform jest groźny dla organizmu i czemu jest zakazany? Otóż w połączeniu z tlenem wytwarza on Fozgen! Tak, ten sam gaz bojowy znany od ponad 100 lat. To tłumaczyłoby nagłe zgony sportowców (wysiłek + zwiększone pobieranie powietrza) oraz ostrzeżenia aby po przyjęciu preparatu unikać opalania i intensywnego nasłonecznienia, gdyż UV jest katalizatorem takiej reakcji. Chloroform ma ponadto taką właściwość, że jest całkowicie nieusuwalny z organizmu. Zawsze pozostaje jakaś cząstka i w „sprzyjających” warunkach może się uaktywnić-utlenić.
    ^^
    Takim oto sposobem i ty prosty człowieku możesz choć przez chwilę poczuć się jak naukułowieć badacz i odkrywca. https://natemat.pl/524704,sprawa-smierci-profesorow-uam-w-poznaniu-ludzie-tworza-teorie-spiskowe

  3. Katarzyna TG 23.01.2024 12:04

    Foxi, takich związków chemicznych big pharma stosuje dziesiątki. A co do labu – takie laboratoria istniały ponoć (istnieją?) na Ukrainie więc pytanie o wuja Sama jest jak najbardziej zasadne. Kto, w czyim interesie i za czyje pieniądze otwiera takie placówki.

  4. Venom 23.01.2024 13:03

    To przynajmniej wiemy skad nowa zaraza wyjdzie

  5. LichoNiespi 23.01.2024 13:24

    . a ja zaczalbym badac tych naukowcow w specjalnych placowkach dla /-/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.