Na Ukrainie nie ma ofensywnej broni biologicznej

Opublikowano: 05.04.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1459

W ukraińskich laboratoriach, które finansowały Stany Zjednoczone, „nie ma ofensywnej broni biologicznej”, powiedział 1 kwietnia w Kongresie przedstawiciel Pentagonu.

Deborah Rosenbaum, zastępca sekretarza obrony ds. programów obrony nuklearnej, chemicznej i biologicznej, powiedziała w piątek Podkomisji Izby Reprezentantów ds. Wywiadu i Operacji Specjalnych, że „jednoznacznie nie ma w laboratoriach ukraińskich ofensywnej broni biologicznej, w którą zaangażowane były Stany Zjednoczone”.

Pentagon finansuje laboratoria na Ukrainie za pośrednictwem Agencji Redukcji Zagrożeń Obronnych (DTRA), agencji wsparcia w Departamencie Obrony w zakresie zwalczania broni masowego rażenia, a urzędnicy USA i Ukrainy twierdzą, że laboratoria starają się zapobiegać broni biologicznej i patogenom.

Zgodnie z arkuszem informacyjnym Pentagonu opublikowanym w marcu od 2005 r. Stany Zjednoczone „zainwestowały około 200 milionów dolarów na Ukrainie we wsparcie 46 ukraińskich laboratoriów, placówek służby zdrowia i placówek diagnostycznych”.

Program Ograniczania Zagrożeń Biologicznych „poprawił bezpieczeństwo biologiczne Ukrainy, ochronę i nadzór nad zdrowiem ludzi i zwierząt”, stwierdzają informacje w Pentagonie.

Jednak w ostatnich miesiącach Rosja oskarżyła finansowane przez USA laboratoria na Ukrainie o rozwój broni biologicznej. Takie zarzuty były emitowane w rosyjskich mediach państwowych jeszcze przed prowadzoną przez Moskwę inwazją na Ukrainę 24 lutego.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony wydało 6 marca oświadczenie na „Telegramie”, oskarżając Ukrainę o zniszczenie chorobotwórczych patogenów badanych w laboratorium na Ukrainie, które według ministerstwa jest finansowane przez Departament Obrony USA.

Rosenbaum powiedziała w piątek, że „departament jest bardzo zaniepokojony zdolnością przekazania dokładnych i przejrzystych informacji opinii publicznej w USA, a także sojusznikom i reszcie świata”.

Robert Pope, dyrektor Cooperative Threat Reduction Program DTRA, napisał w lutym w Biuletynie Naukowców Atomowych, że laboratoria mogą zawierać broń biologiczną z czasów radzieckich i ostrzegł, że konflikt na Ukrainie może przypadkowo doprowadzić do uwolnienia niebezpiecznych patogenów.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

13

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Matylda 05.04.2022 22:38

  Niech mi ktoś wyjaśni różnicę między bronią ofensywną, a defensywną. Broń, to broń przecież.. mydlenie oczu.

 2. MasaKalambura 06.04.2022 01:18

  Broń ofensywna to taka, która umożliwia atak i obronę. Broń defensywna to taka, która pozwala się bronić, ale żeby ją zastosować do ataku na obce państwa, to już niekoniecznie.

  Do ataku na obce państwa najlepsze są samobieżne bronie takie jak czołgi, samoloty, helikoptery, ruchome wyrzutnie, stacjonarne wyrzutnie rakiet średniego i dalekiego zasięgu, transportery i cała gama broni pozwalających zająć teren, wybić szybko obrońców u jechać szybko dalej.

  Do obrony potrzebne są również te bronie co powyżej, oraz systemy radiolokacji i rakietowe centra obrony, wyrzutnie krótkiego i średniego zasięgu itd. Ale jako atakowany prawdopodobnie masz ich mniej albo zostały zniszczone lub przejęte, albo się wycofują. Dlatego pozostają bronie dla piechoty i obrony cywilnej – wszelkiego rodzaju wyrzutnie ręczne, drony itp. Zaatakować tym ciężko ale zadać cios najeżdżającym albo nadlatującym już można.

  To tak z grubsza. Jak ktoś wie lepiej, niech mnie poprawi.

 3. Admin WM 06.04.2022 08:42

  „jednoznacznie nie ma w laboratoriach ukraińskich ofensywnej broni biologicznej, w którą zaangażowane były Stany Zjednoczone”

  Jak to zinterpretować? Może tak: w laboratoriach pracowano nad bronią biologiczną, ale nie składowano w nich pocisków z bronią biologiczną.

 4. bboyprezes 06.04.2022 09:00

  Czyli są wirusy które działają tylko defensywnie? jak dżuma, cholera, odra…? xD

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.