Na Ukrainie chcą świętować rocznicę sojuszu z Hitlerem

Opublikowano: 22.09.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 57

Posłowie ukraińskiego parlamentu przekraczają kolejne granice, nieprzekraczalne dla cywilizowanego świata. Najnowsza propozycja grupy deputowanych może zwalić z nóg.

Nie jest to wybryk niewielkiej i nieznaczącej grupki marginalnych posłów. Projekt wniosła Oksana Sawczuk, deputowana skrajnie nacjonalistycznej partii Swoboda, jawnie kontynuujące tradycje integralnego ukraińskiego nacjonalizmu, ale wraz z nią podpisali się pod wspomnianym projektem deputowani z pozostałych, istotnych w parlamencie ukraińskim ugrupowań: rządzącej proprezydenckiej partii Sługa Ludu, związanej z Julią Tymoszenko „Batkiwszcziny”, opozycyjnej „Za przyszłość” i innych frakcji. Czy projekt ma szanse na przyjęcie? To się dopiero okaże,

Chodzi o to, by w przyszłym roku uroczyście obchodzić dzień „Aktu odrodzenia państwa ukraińskiego”. Dokument ten został przedstawiony przez Jarosława Stećko (OUN (b) i przyjęty przez delegatów tej organizacji 30 czerwca 1941 roku we Lwowie, gdy miasto było już zajęte przez Niemców. Ukraińscy nacjonaliści tego samego dnia dopuścili się w mieście pogromu Żydów; mieli też nadzieję, że Hitler zgodzi się na utworzenie państwa ukraińskiego. Zapewniali, że będzie ono jego sojusznikiem.

W „Akcie odrodzenia…” jest mowa o ścisłej współpracy niepodległej Ukrainy z hitlerowską Rzeszą. Punkt trzeci dokumentu mówi, że „ukraińskie państwo będzie ściśle współdziałać z Nacjonalno-Socjalistycznymi Wielkimi Niemcami, które pod wodzą Adolfa Hitlera stworzą nowy porządek w Europie i na świecie i pomogą wyzwolić się ukraińskiemu Narodowi spod moskiewskiej okupacji”. Hitler nie chciał jednak słyszeć o żadnym marionetkowym państwie na wschodzie, dla słowiańskiego narodu. Stećko i inni liderzy OUN (b) trafili do obozu koncentracyjnego.

Nie przeszkadza to jednak współczesnym parlamentarzystom forsować go jako powód do oficjalnych uroczystości państwowych. Gdyby projekt ten został przyjęty, to 30 czerwca miałaby wszelkie szanse stać się świętem państwowym obecnej Ukrainy. Nie są na razie znane reakcje pozostałych posłów ukraińskiego parlamentu, ani przebieg dyskusji nad wniesionym projektem.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
south wind
Użytkownik
south wind

Ukraińcy jak i reszta świata miała 3 wyjścia albo być pod nogą Niemców, Żydów z USA albo bolszewików czyli Żydów z Rosji. Bolszewicy zagłodził miliony Ukraińców a Niemcy wydawali się ich wyzwolicielami. Żydzi z USA nic dla nich nie zrobili, dopiero teraz pomogli im wyrwać się z pod władzy Moskwy i trafili pod stopę zachodu zadłużając się u USrAela po uszy.