Na świecie pojawił się jeszcze jeden język

Opublikowano: 15.12.2017 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 210

Język czarnogórski oficjalnie został oddzielony od serbskiego.

Jak podaje gazeta „Europejska Prawda”, 9-letnie rozmowy Biblioteki Narodowej Czarnogóry i Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej zakończyły się uznaniem czarnogórskiego za samodzielny język i nadaniem mu kodu CRN.

Według danych ewidencji ludności z 2003 roku 63,49% mieszkańców zadeklarowało, że ich językiem ojczystym jest serbski, a 21,96% — czarnogórski. Osiem lat później te wskaźniki wyniosły 44% i 37% odpowiednio.

Kwestia językowa wywołała burzliwą reakcję w społeczeństwie po tym, jak Czarnogóra stała się niezależnym państwem i przyjęła Konstytucję, w której za język urzędowy uznano czarnogórski. Oburzyło to serbską wspólnotę. Wówczas rząd i opozycja doszły do konsensusu, nazywając dyscyplinę akademicką „język czarnogórski — serbski, bośniacki, chorwacki i literatura”.

Język czarnogórski ma wiele wspólnego z serbskim, chorwackim i bośniackim. Jednocześnie jego alfabet składa się z 32 liter, a serbski — z 30.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o