Na świecie nakłady na zbrojenia spadły

Opublikowano: 19.02.2013 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 343

Zgodnie z corocznym raportem Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) wydatki świata na zbrojenia w 2011 roku przestały się zwiększać po 13-letnim nieustannym wzroście. Ich wysokość wyniosła ponad 1 bilion 700 miliardów dolarów. Na to zatrzymanie tendencji złożyły się spadki nakładów USA o nieco pond 1 procent (skutek wycofania się z Iraku), Europy Zachodniej i Centralnej o niemal 2 procent i Europy Wschodniej o ponad 10 procent. Spadły też wydatki Ameryki Południowej oraz Afryki. Autorzy raportu podkreślają, że nie są pewni swych ocen wydatków zbrojeniowych Chin.

Polska była na trzecim miejscu pośród zaledwie 12 państw europejskich, które zwiększyły swe nakłady na zbrojenia w 2011 roku. Ten wzrost wydatków SIPRI wyjaśnia to faktem, że Polska nie została specjalnie dotknięta kryzysem i zwiększyła nakłady na mobilność sił zbrojnych. Pierwszy na liście krajów zwiększających wydatki na zbrojenia jest Azerbejdżan, gdzie istnieje groźba wojny z Armenią. Drugi jest Cypr, obawiający się konfliktu z Turcją. Na czwartym miejscu jest Norwegia, następnie Rosja.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. matimozg 19.02.2013 21:42

    1 bilion 700 miliardów dolarów na zbrojenie, a dzieciaki przymierają głodem. To się nazywa piekło na ziemi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.