Na Podkarpaciu odkryto starożytną osadę

Opublikowano: 05.09.2020 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 71

Jeszcze w maju tego roku, podczas prac budowlanych przy rozbudowie drogi wojewódzkiej 885 na Podkarpaciu, odkryto neolityczne artefakty pozostawione tam przez prehistorycznych ludzi. Znalezisko zostało ocenione na wczesną epokę brązu, a nowo powstałe stanowisko zostało oznaczone nazwą Malhowice-23.

Po odkryciu śladów po dawnej osadzie, wojewódzki konserwator zabytków wstrzymał prace przy drodze dojazdowej do przejścia granicznego z Ukrainą. Co ciekawe, odnalezione artefakty znajdowały się nieopodal istniejącego wcześniej stanowiska archeologicznego Malhowice-9, na którym to badano osadę z okresu rzymskiego.

Teraz po oddaniu fragmentu z dawnej drogi do badań wykopaliskowych, archeolodzy byli w stanie opisać znalezione tam artefakty. Zgodnie z informacjami zawartymi na oficjalnej stronie konserwatora zabytków: “Prace archeologiczne prowadzone były przez uprawnionego magistra archeologii, zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami, na zlecenie Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie. Odsłonięto i przebadano obszar koło 50 arów, pozostała część stanowiska znajduję się pod drogą asfaltową i w jej bliskim otoczeniu. Podczas badań zidentyfikowano 380 obiektów część z nich anulowano podczas eksploracji. Podczas badań natrafiono na osadę jak się wydaje z późnego okresu wpływów rzymskich (potrzebna konsultacja). Na tym terenie zarejestrowano dwie budowle słupowe (6 konstrukcyjnych dołów posłowych.) oraz 3 budynki mieszkalne (chaty) o wymiarach 3m x 4m, 3,5 m x 4, 4 m x 5 m.”

Zgodnie z najnowszymi informacjami na ten temat, 27 sierpnia do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków spłynęły kolejne dane na temat nowego stanowiska. W trakcie badań prowadzonych pod przebudowywaną drogą wojewódzką natrafiono na łącznie 130 obiekty archeologiczne.

Wlicza się do tego 88 dołków posłupowych tworzących ślady konstrukcji naziemnych, 29 jam gospodarczych, 1 palenisko otwarte, 2 piece garncarskie z jamami przypiecowymi do wypału ceramiki, 1 pochówek oraz 6 zagłębionych obiektów w typie półziemianki.

Jak dotąd przebadano dopiero część nowego stanowiska. Wiele z obecnych tam odkryć można przypisać istniejącemu wcześniej stanowisku archeologicznemu Malhowice-9. Dalsze badania w tym obszarze będą kontynuowane co oznacza, iż już wkrótce dowiemy się nieco więcej.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o