Na mieszkania stać już głównie fundusze

Opublikowano: 17.07.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1357

Ceny mieszkań szybują nie tylko w Polsce, ale praktycznie w całej Europie. Coraz częściej na ich zakup stać tylko fundusze emerytalne i ubezpieczeniowe, w ten sposób lokujące zgromadzone przez siebie środki. Dodatkowo wielu Europejczyków nie może liczyć na otrzymanie mieszkania socjalnego, bo zarabiają zbyt dużo i jednocześnie zbyt mało, aby otrzymać kredyt na własne lokum.

Według raportu firmy Colliers, na całym kontynencie europejskim można zaobserwować brak równowagi między podażą a popytem. Właśnie z tego powodu ceny mieszkań w miastach rosną w rekordowym tempie, znacznie przewyższając średni wzrost zarobków Europejczyków. W ten sposób spada dostępność własnych czterech kątów zwłaszcza dla młodych ludzi.

Tym samym Europejczycy coraz później mogą sobie pozwolić na zakup swojego pierwszego mieszkania. Średnia dla całego kontynentu wynosi obecnie 34 lata. Najszybciej jako pierwsi swoje pierwsze mieszkanie kupują Islandczycy i Belgowie (mają wówczas 27 lat), a najpóźniej Szwajcarzy (48 lat).

Jednocześnie narasta problem z dostępnością mieszkań socjalnych. Europejczycy zarabiają bowiem zbyt dużo, aby mogli oni otrzymać cztery kąty od państwa, ale jednocześnie zbyt mało na otrzymanie kredytu na zakup swojego własnego lokalu.

Sytuacji na rynku mieszkaniowym nie poprawia z pewnością działalność funduszy emerytalnych i ubezpieczeniowych. W czasach zawirowań gospodarczych uznały one, że wykupywanie mieszkań będzie najlepszą lokatą kapitału. Choćby w Polsce fundusz nordycki NREP za blisko 100 milionów euro kupił mieszkania na warszawskim Bemowie i Służewcu.

Zdjęcie: Arcaion (CC0)
Na podstawie: Praca.Interia.pl, Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. hashi 17.07.2021 20:46

    Jak zapowiedział Klaus Schwab wszystko będzie na wynajem. Nikogo ze zwykłych zjadaczy chleba nie będzie stać na zakup mieszkania ani auta. Na naszych oczach wykuwa się Nowy faszystowski ład po wielkim resecie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.