Na Marsie doszło do „trzęsienia ziemi”

Opublikowano: 24.04.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 294

Okazuje się, że także na Marsie występują trzęsienia ziemi, a raczej „trzęsienia Marsa”. Francuski sejsmometr SEIS na amerykańskim aparacie lądowym InSight odnotował trzęsienie ziemi na Marsie, poinformowała we wtorek francuska agencja kosmiczna CNES.

Raport na stronie internetowej agencji głosi, że 6 kwietnia sejsmometr zarejestrował sygnał podobny do trzęsień ziemi zarejestrowanych na Księżycu podczas lotów amerykańskich statków kosmicznych Apollo.

Pierwsze sygnały pojawiły się na początku zeszłego miesiąca, kiedy nad sejsmometrem umieszczono ekran ochronny. Naukowcy rozmawiali następnie o mikrosejsmach – wibracjach powierzchniowych wywoływanych przez zjawiska atmosferyczne. Na naszej planecie takie rzeczy zdarzają się dość często, ale eksperci nawet nie podejrzewali, że mogą się zdarzać na innych ciałach niebieskich.

Zasadniczo mikrosejsmy ziemskie powstają na skutek sztormów i przypływów. Oczywiście na Czerwonej Planecie nic takiego nie zostało zaobserwowane. Być może marsjańskie mikrosejsmy są powodowane przez silne wiatry.

Szczegółowa analiza tego zjawiska pozwoli nam poznać bardziej interesujące dane dotyczące Czerwonej Planety. Naukowcy mają również nadzieję uzyskać informacje o pełnocennym „trzęsieniu Marsa”. Wcześniej eksperci zakładali, że wstrząsy występują raz w miesiącu, ale w tym miesiącu sejsmometry niczego nie odnotowały.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
wloczykij
Użytkownik
wloczykij

…było tak silne, że Richter nie przewidział dla niego skali i wywołało międzyplanetarne tsunami o prędkości 34-rokrotniewe przekraczającej prędkość dźwięku we wszystkich kierunkach. Ze wstępnych obliczeń wynika, że dotrze do ziemi za 14 miesięcy. Na szczęście dla was mam w sprzedaży kompaktowe statki kosmiczne w promocyjnej cenie dla tych, którzy chcą uniknąć pewnej zagłady. Zamówienia na stronie ufodlakazdego.pl.