Na Madagaskarze doszło do epidemii dżumy

Opublikowano: 05.10.2017 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 11

Od września bieżącego roku na Madagaskarze zanotowano 144 przypadków dżumy. Najbardziej dotknięte zostały miasta Antananatywa, zwana potocznie Tana, oraz Toamasina. Władze zalecają przestrzeganie norm higieny osobistej i unikanie zgromadzeń.

Problemy Madagaskaru zaczęły się po zamachu stanu z 2009 roku. Najbiedniejsza część ludności żyje w bardzo niehigienicznych warunkach, a to sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób. Po raz pierwszy na taką skalę, wybuch epidemii dżumy zarejestrowano w grudniu 2013 roku.

Eksperci obawiają się, że teraz, w przeciwieństwie do poprzednich ognisk, dżuma dotyka dużego terytorium, w tym sporych miast portowych, a dalsze ryzyko rozprzestrzeniania się choroby na poziomie krajowym jest bardzo wysokie. Według WHO, na skutek obecnej epidemii, na Madagaskarze zginęły 24 osoby.

Nękająca Madagaskar dżuma płucna to bardzo zaraźliwa choroba bakteryjna rozprzestrzeniająca się drogą kropelkową. To czyni ją niezwykle trudną do opanowania. Większość ognisk zapalnych tej choroby jest wywoływana przez pchły przenoszące pałeczki dżumy. Zarażeni doznają rozległych infekcji skóry i węzłów chłonnych. Towarzyszy temu bardzo wysoka gorączka i śmiertelność dochodząca do 95%.

W ciągu ostatnich kilku lat epidemie dżumy na mniejszą skalę pojawiały się między innymi w Wietnamie, Zambii, Indiach i na Madagaskarze. Zwłaszcza ten ostatni kraj jest uważany za szczególnie narażony na epidemię tej śmiertelnej choroby. Doszło tam do przypadków zachorowań w ciągu kilku lat i nadal rejestrowane są nowe.

Dżuma, czyli słynna “czarna śmierć”, to choroba, która spowodowała kiedyś ogromną epidemię w średniowiecznej Europie. Wtedy w jej wyniku zmarło do 25 milionów mieszkańców naszego kontynentu.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o