Na Kapitol napadał tłum podjudzany przez Trump!

Opublikowano: 03.02.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1408

Demokraci w Kongresie USA w akcie oskarżenia przeciwko byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi zrzucili na niego całą winę za zamieszki na Kapitolu 6 stycznia, świadczy o tym dokument opublikowany we wtorek przez gazetę The Hill.

„Odpowiedzialność prezydenta Trumpa za wydarzenia z 6 stycznia jest bezsporna… Podjudzany przez prezydenta Trumpa tłum napadał na Kapitol. Ta napaść pokazywana była w telewizji na żywo na oczach przestraszonego narodu. Ale prezydent Trump nie zrobił nic, aby powstrzymać przemoc… Kraj rzeczywiście zapamięta 6 stycznia 2021 roku, a prezydent Trump jako jedyny jest odpowiedzialny za tą tragedię” – głosi dokument.

Poza tym, oskarżyciele odrzucają argument republikanów, że nie wolno przeprowadzić impeachmentu prezydenta, który już opuścił swoje stanowisko. „W Konstytucji nie ma „wyjątku dla stycznia” dla impeachmentu lub jakiegokolwiek innego warunku. Prezydent powinien całkowicie odpowiedzieć za swoje działania na stanowisku od pierwszego do ostatniego dnia” – głosi dokument. Jego autorzy zgodnie z oczekiwaniami dochodzą do wniosku, że Trump podlega impeachmentowi i pozbawieniu prawa obejmowania stanowisk państwowych w przyszłości. To pozbawi go prawa udziału w wyborach w 2024 roku.

Rozpatrzenie sprawy w Senacie zasadniczo rozpocznie się 9 lutego. W poprzedni weekend Trumpa opuściło pięciu prawników, którzy powinni reprezentować jego interesy podczas procesu, następnie przyjął dwóch nowych adwokatów, którzy powinni w pozostałym czasie zapoznać się z materiałami i przygotować linię obrony. Wcześniej informowano, że Trump może złożyć pisemne zeznania.

Izba Reprezentantów Kongresu USA 13 stycznia przeprowadziła impeachment Trumpa, oskarżając go o podżeganie do zamieszek 232 głosami za i 197 przeciw. Spiker Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi podpisała artykuł ws. impeachmentu Trumpa, teraz dokument powinien trafić do senatu w celu rozpatrzenia tej kwestii.

Senat rozpatruje impeachment z datą wsteczną, już po odejściu prezydenta ze stanowiska. Jeśli Trump zostanie osądzony, to senat będzie mógł przeprowadzić oddzielne głosowanie czy zakazać mu kolejny raz zajmować stanowiska państwowe. Nie ma jedności wśród specjalistów w sprawie czy impeachment ze wsteczną datą jest konstytucyjny, a sądy nigdy nie rozpatrywały tej kwestii. W ten sposób senatorzy wzięli na siebie podjęcie tej decyzji.

W celu potwierdzenia impeachmentu potrzeba 67 głosów senatorów, w tym celu demokraci muszą przekonać 17 republikanów. Jednak na razie tylko kilka osób z Partii Republikańskiej wypowiedziało się za impeachmentem, a szanse na jego realizację uważa się za niewielkie.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.