Na dnie Bałtyku znaleziono starożytną osadę

Opublikowano: 19.11.2016 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 859

Szwedzcy archeolodzy z Uniwersytetu w Lund opublikowali film, na którym można podziwiać starożytną osadę na dnie Bałtyku. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej uczelni – Lu.se.

W trakcie badań podwodnych, prowadzonych na głębokość około dwudziestu metrów, odkryto liczne narzędzia rybackie, a także koło zębate z okresu mezolitu. Najbardziej powalającym odkryciem jest jednak poroże łosia sprzed 9 tys. lat.

Naukowcy doszli do wniosku, że głównym zajęciem mieszkańców wioski było rybołówstwo. Ślady ludzkiej aktywności w pobliżu wybrzeży Szwecji u ujścia rzeki Verkean zarejestrowano już podczas pierwszych wypraw badawczych sześć lat temu. Dziś, dzięki zmianom poziomu morza, archeolodzy zdołali zlokalizować położenie historycznej miejscowości. Zapewniono, że badania będą kontynuowane.

Autorstwo: tallinn
Źródło: InneMedium.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. luzak1977 19.11.2016 16:25

  “Naukowcy doszli do wniosku, że głównym zajęciem mieszkańców wioski było rybołówstwo” – he he.

 2. realista 19.11.2016 17:42

  takie to śmieszne?
  to nie kwestia odkrycia tego truizmu, tylko uzasadnienia. a notka po prostu dosyć nieszczęśliwie to formułuje… .. .

 3. Gylhyrst 19.11.2016 21:40

  1. korekta – nie “poroże łosia sprzed 9 tys. lat.” tylko siekiera wykonana z poroża łosia z napisami w nieznanym języku.
  2. koło zębate z okresu mezolitu??? to by była sensacja dopiero! Mezolit – środkowy okres epoki kamienia trwający od około 11000 – 7000 p.n.e. i koło zębate…

 4. luzak1977 20.11.2016 00:13

  @realista
  Nie chodziło mi notkę, ani nawet o fakt znaleziska, tylko o samo “dojście” do wniosku naukowców.

 5. realista 20.11.2016 00:26

  ale to “dojście” jest właśnie w notce. to po prostu badania zakończone taką konkluzją. w notce jest to tak napisane, jakby to było odkrycie, a to po prostu wniosek.
  ale rozumiem, że dla niektórych samo wspominanie o naukowcach jest śmieszne, bo to przecież sami idioci… .. .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.