Na co Duda wydaje pieniądze podatników?

Opublikowano: 16.05.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 594

Kancelaria Prezydenta od początku roku wydała już 10 mln zł. Dziennikarze Agory i Wirtualnej Polski prześledzili jej wydatki w 2016 i 2017. Ich wnioski są zastanawiające.

Oczywiście Kancelaria ponosi tak zwane koszty stałe — trudno wyobrazić sobie, by nie wydawała pieniędzy na umowy cywilnoprawne dla urzędników, ordery i odznaczenia, monitoring mediów czy ochronę rezydencji głowy państwa. Co roku sporo pieniędzy pochłaniają też uroczystości dożynkowe w Spale. Jednak wśród wydatków kancelarii Andzreja Dudy znalazło się kilka pozycji zupełnie wyjątkowych.

Na przykład zamawiano repliki szabli z okresu II wojny światowej, hiszpańską zabawkę Piniatę (kukłę wypełnioną słodyczami), a także eleganckie różańce z kamieniami szlachetnymi za 6,5 tys. zł. Duda znacznie doposażył prezydencką kaplicę — kupił kielichy mszalne, krzyże, drobne przedmioty sakralne (kalendarze liturgiczne, świece, kredy, mirrę, sznury do alb kapłańskich i pateny do rozdawania komunii — za 1,7 tys. zł). A także, pod koniec 2016 szybko podpisał zlecenie na dwie puszki na komunikanty i dwa kielichy liturgiczne oraz patery za około 17 tys. złotych.

154 tys. zł poszło na biuro kancelarii „Duda pomoc”, która działała w kampanii wyborczej. Trzeba było je wyposażyć. Zmiana logotypu kosztowała Kancelarię 55 tys. zł. Kilkaset portfeli skórzanych i aktówek na dokumenty kosztowało 50 tys. zł, tyle samo Andrzej Duda przeznaczył na mobilną palarnię, dba bowiem o komfort osób palących w swojej kancelarii i jest z tego znany. Każda z czterech palarni wymaga opłacania comiesięcznego czynszu w wysokości około 4 tys. zł.

Nie wiadomo, czy Andrzej Duda zamierza pod koniec kadencji wyburzyć (własnoręcznie) Pałac Prezydencki, a potem przenieść się do schronu, ale to sugerowałaby najdziwniejsza pozycja w spisie zakupów Kancelarii: na początku stycznia zakupiono za 3,2 tys. zł młot wyburzeniowy. Dostarczyła go poznańska firma MAM, która jest oficjalnym dystrybutorem specjalistycznego sprzętu ratowniczego.

W grudniu 201 Kancelaria kupiła też kilkaset kg wędlin za 5 tys. zł od firmy Konarczak — dokładnie 200 kg kiełbasy tyrolskiej, 120 kg szynki konserwowej i 40 kg pogorzelskiej podsuszanej.

Kancelaria postawiła też na sztukę — opłaciła recitale na harfie na cześć prezydentów Ukrainy, Palestyny i Senegalu, ale część z tych kosztów utajniono. Za 10 tys. zł kupiono serwis do kawy, a także — za 5,4 tys. — rzeźby Józefa Piłsudskiego i Fryderyka Chopina.

Zakupy Kancelarii pozbawione są jakiejś szczególnej logiki, wiele nazwisk zleceniobiorców i kwot pozostało niejawnych. Z pewnością jednak wyborców co ciekawsze pozycje z tej listy zainteresują. Na deser dodamy, że Kancelaria zakupiła w listopadzie 10 broszek. Ciekawe, dla kogo.

Autorstwo: Julia Baranowska
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Fenix 16.05.2017 10:20

    Broszki z kamerkami dla SB, odbiera JK. :Dhehe

  2. jakiskretyn 16.05.2017 10:23

    Nie przepadam za Dudą, ale z 10 mln te “wyjątkowe pozycje” to łącznie jakieś 4%. Ciekawe jaki procent “wyjątkowych pozycji” znajdował się w wydatkach poprzednich prezydentów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.