Na Cmentarzu Orląt we Lwowie odsłonięto rzeźby lwów

Opublikowano: 21.05.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1071

Wcześniej rzeźby znajdowały się w drewnianych skrzyniach po tym, jak w 2015 roku pojawiły się ponownie na Cmentarzu.

„Wiele wydarzyło się w historii pomiędzy Polakami i Ukraińcami. Mogiły naszych przodków po obu stronach granicy są świadectwem konfliktów i wzajemnych krzywd. I choć to dawne sprawy, często stawały one na przeszkodzie porozumieniu, a nasz wspólny wróg dolewał oliwy do tego ognia. Ta wojna pokazała, kto jest przyjacielem a kto wrogiem. Niech te lwy na polskich mogiłach wojskowych we Lwowie, które kiedyś były obiektem sporów i stały zakryte, staną się krokiem do ostatecznego pojednania i przebaczenia minionych krzywd” – napisał w mediach społecznościowych mer Lwowa, Andrij Sadowyj 20 maja 2022 roku.

Cmentarz Orląt jest częścią lwowskiego Cmentarza Łyczakowskiego. Są na nich pochowani żołnierze-obrońcy Lwowa, zarówno uczestnicy walk polsko-ukraińskich z lat 1918-1919 jak i polsko-bolszewickich z 1920 roku. Cmentarz powstał w latach 20. XX wieku. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku został zrujnowany przez władze ZSRR, a wspomniane rzeźby zostały przeniesione z terenu cmentarza i ustawione przy wjeździe do Lwowa. Cmentarz Orląt został odbudowany w czasach niezależnej Ukrainy, a w 2005 roku prezydenci Polski – Aleksander Kwaśniewski i Ukrainy – Wiktor Juszczenko, dokonali jego otwarcia. Obok Cmentarza Orląt znajduje się otwarty w tym samym czasie pomnik żołnierzy Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, a w jego sąsiedztwie – współczesny cmentarz wojskowy, na którym od 2014 odbywają się pogrzeby żołnierzy ukraińskich poległych w wojnie z Rosją.

Wspomniane rzeźby Lwów powróciły na Cmentarz w 2015 roku, jednak odbyło się to bez konsultacji z ukraińskimi władzami, co spowodowało dyskusje wokół tej kwestii, a rzeźby osłonięto drewnianymi płytami, które zostały właśnie usunięte. Obecnie oba pomniki są przygotowywane do prac renowacyjnych.

Na podstawie: Zaxid.net
Źródło: PolUkr.net

7

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. Admin WM 21.05.2022 09:47

  O rany, ale hojny gest! Normalnie – w szoku jestem.

  Ciekawe, czy przywrócą też wszystkie stare polskie napisy na budynkach, jakie władze Lwowa usunęły z przestrzeni publicznej w ciągu ostatnich lat?

 2. MasaKalambura 21.05.2022 10:36

  Od czegoś muszą zacząć. Banderowski szowinizm nie odejdzie w jeden dzień.

 3. Rhumek 21.05.2022 11:32

  MasaKalambura
  Ciekawe.
  To mi pachnie starym sposobem: stworzyć problem by za odpowiednia cenę go rozwiązać.
  Tylko ze, rozum im wraca jak kolo dupska się pali ? Wcześniej byli bezrozumni ?
  Dzicy byli czy jacy ?

 4. MasaKalambura 21.05.2022 11:39

  Głupi byli. Opierali się na nadziejach związanych z Niemiaszkami w oparciu na chorej historii i kłamstwie. No i w biedzie poznali prawdziwych przyjaciół. Myślę że Banderyzm polityczny przegrał na wszystkich frontach. Właśnie zbudował się nowy polityczny ruch i Polska, Międzymorze i Unia są jego nowym celem. Pełna integracja z Zachodem.

 5. robi1906 21.05.2022 13:34

  „Symboliczna, czytelna i jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy” – napisał premier Mateusz Morawiecki.

  żyd-apostoł-kretyn, nie wie, że to Ukraińcy walczyli z Polakami o Lwów, i o Przemyśl, i o….., ale tak to jest z małpą co ma brzytwę.

 6. MasaKalambura 21.05.2022 13:43

  Walczyli. Odkrycie.

  A tutaj ciekawa analiza żołnierzy Azov.
  https://www.youtube.com/watch?v=nJvU5eRg-rQ&ab_channel=MarcinStrzy%C5%BCewski

 7. robi1906 21.05.2022 14:39

  Ooo, banderowiec, tutaj zdjęcie Masakalamburki z Azowstalu z diabłem na plecach
  https://ibb.co/dPDs2F6,
  zdjęcie wykonałem z filmiku na Telegramie, kanał: “olej w głowie” i jak słusznie pomyślicie prorosyjski jak sk…

 8. AlbertW41 21.05.2022 18:29

  Podejrzliwy jestem, pozyjemy zobaczymy. Jak zaczna zmieniac nazwy ulic i burzyc pomniki bandery to uwierze. Lwy zawsze mozna zniszczyc albo znowiu zakryc.
  A czy wiecie ze na tym cmentarzu zostala pochowana Eliza Orzeszkowa?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.