Na całą procedurę nałożona będzie klauzula tajności

Opublikowano: 09.04.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3360

PiS do spółki z Unią Europejską zgotowali polskim rolnikom katastrofę. Rząd jako remedium widzi interwencyjny skup. Właśnie ogłoszono jego szczegóły.

Jak czytamy w komunikacie, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych prowadzi rozeznanie rynku w zakresie zakupu zboża – pszenicy konsumpcyjnej, zwanej dalej zbożem, z przeznaczeniem wprowadzenia na rezerwy strategiczne. Przedmiotem prowadzonego rozeznania jest zakup zboża wraz z usługą przechowywania na terenie naszego kraju.

Na zakup zboża w ramach rezerw strategicznych przeznaczono 600 mln zł. W praktyce oznacza to, że rząd może skupić ok. pół miliona ton pszenicy.

Agencja Rezerw Strategicznych będzie skupować zboże od przedsiębiorców. W tej chwili RARS zbiera oferty w zależności od oferowanej ilości pszenicy konsumpcyjnej:

– zakup w ilości nie mniejszej niż 1 000 ton do 20 000 ton – dostawa do magazynów wskazanych przez Agencję (oferta ma zawierać cenę za towar i transport, bez opcji przechowywania);

– zakup w ilości nie mniejszej niż 20 000 ton i nie większej niż 45 000 ton – podmiot posiada zboże na stanie magazynowym na potrzeby eksportu;

– zakup w ilości nie mniejszej niż 45 000 ton i więcej – podmiot posiada zboże na stanie magazynowym na potrzeby eksportu;

Dziennikarz „Wirtualnej Polski” Patryk Słowik zwraca uwagę, że w praktyce interwencyjny skup zboża przez RARS oznacza utajnienie całej procedury. „Skupu zboża od rolników ma dokonać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Wiecie, co to oznacza? Ano to, że na całą procedurę nałożona będzie klauzula tajności. Nie dowiemy się, od kogo państwo skupuje zboże i za jaką cenę” – pisze Słowik.

I przewiduje następujący scenariusz: „A będzie to wyglądało tak: 1) Rolnik składa ofertę, czyli proponuje cenę; 2) Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych powinna mieć ustalony jakiś tajny limit, do którego zawiera umowę. Kto znajdzie maksymalną kwotę na wycieraczce albo w stodole, ten dużo zarobi”.

Autorstwo: KM
Na podstawie: WP.pl, Twitter.com
Źródło: NCzas.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.