Myszy z mózgami szczurów

Opublikowano: 26.09.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1045

Myszy, których mózgi odpowiadają częściowo mózgowi szczura mogą pomóc w badaniach nad międzygatunkowymi przeszczepami narządów – informuje pismo „bioRxiv”.

Dzięki ludzkim narządom pochodzącym od zmodyfikowanych genetycznie zwierząt naukowcy mają nadzieję rozwiązać problem ograniczonej dostępności przeszczepów. Badania trwają od lat.

Niedawno Miguel Esteban z Guangzhou Institutes of Biomedicine and Health (Chiny) wraz ze współpracownikami wyhodował u świń częściowo ludzkie nerki dzięki zarodkom z połączonych komórek ludzkich i świńskich, a następnie umożliwił im rozwój w organizmach loch do 28 dnia. Po tym krótkim czasie zarodki zostały usunięte z obawy, że wyrosną na świnie z mózgami podobnymi do ludzkich.

Aby sprawdzić, czy to uzasadnione obawy, prof. Jun Wu z University of Texas Southwestern Medical Center i jego współpracownicy spróbowali stworzyć myszy z mózgami szczurów z embrionów hybrydowych.

Z zarodków wytworzonych z połączenia komórek myszy i szczurów rozwinęły się setki młodych myszy z częściowo szczurzymi mózgami. Już wcześniej przeszczepiano gryzoniom tkankę mózgową ludzi, ale po raz pierwszy mózg jednego gatunku wyhodowano w organizmie innego gatunku już w fazie embrionalnej.

Autorzy badań najpierw wyłączyli w zarodkach myszy gen o nazwie Hesx1, co upośledziło ich zdolność do rozwoju własnego przodomózgowia – największej części mózgu, która obejmuje lewą i prawą półkulę mózgową. Następnie wprowadzili do zarodków szczurze komórki macierzyste, które mogły przekształcić się w komórki mózgu szczura w miejsce brakujących komórek myszy.

Tak uzyskane hybrydowe zarodki zostały wszczepione do macic dorosłych myszy i pozostawione do osiągnięcia pełnego rozwoju. W rezultacie urodziło się 417 młodych. Ich przodomózgowie składało się z maksymalnie 60 proc. z komórek szczurów, natomiast resztę stanowiły komórki mysie, które strukturalnie i funkcjonalnie przypominały przodomózgowie zwykłych myszy.

Zwierzęta wykazywały również podobne do normalnych młodych myszy wyniki w testach poznawczych, obejmujących naukę przejścia przez labirynt i wykazywały typowy przyrost masy ciała oraz długość życia.

Jak zaznaczył prof. Wu, posiadanie przodomózgowia składającego się w 60 proc. ze szczurzych komórek prawdopodobnie nie spowodowało zauważalnych różnic w przypadku myszy, ponieważ od początku miały one mózgi podobne do szczurzych.

Zdaniem profesora Wu badanie pokazuje, że możliwe jest przynajmniej częściowe wyhodowanie mózgów szczurów u myszy, trudniej jednak byłoby wyhodować mózg ludzki u świń lub innych zwierząt o większych różnicach anatomicznych i fizjologicznych. „Myślę, że trudno byłoby wygenerować ludzki mózg u innego zwierzęcia, nawet gdyby się chciało” – uznał badacz.

Według autorów badań wyniki są uspokajające – sugerują, że próby hodowli ludzkich nerek i innych narządów do przeszczepów u świń raczej nie doprowadzą do powstania świń o mózgach podobnych do ludzkich; nadal jednak trzeba zachować ostrożność i prowadzić dalsze badania.

Autorstwo: Paweł Wernicki (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.