Liczba wyświetleń: 1327
Szóstka licealistów postanowiła stanąć na straży języka polskiego i wspólnie stawić czoło przeciwnikowi, jakim jest slang młodzieżowy oraz żargon. Kim są ci śmiałkowie? Poznajcie grupę „#No_Elo”.
YOLO, RLY, RWP, LOL, diss, basta – to skróty i słowa, które na dobre zadomowiły się w języku wielu ludzi. Jednak co one tak naprawdę oznaczają? Na to, jak i wiele innych pytań stara się odpowiedzieć grupa licealistów z Małopolskiej Szkoły Gościnności z Myślenic. Sama ich akcja realizowana jest na platformie „Zwolnieni z Teorii”, która zrzesza projekty z całej Polski.
Wiele osób może zastanawiać się nad sensem takiego działania, w końcu: „Co takiego niebezpiecznego może być w słowach zagranicznych używanych w rozmowie potocznej?” Otóż jak wyszło z ankiet oraz warsztatów przeprowadzonych przez twórców projektu, niestety wielu nastolatków nawet nie zna polskich odpowiedników angielskich słów i co gorsza, ma coraz większe problemy z rozmową „po polsku”.
Licealiści więc postanowili stawić temu czoła i zapobiec coraz to większej degradacji języka. Pokazują oni ludziom, piękno, a zarazem unikalność i jak bardzo rozbudowana jest mowa ojczysta. Stałą publikacją mającą taki przekaz, docierającą do sporej liczby ludzi, są publikowane na ich stronie na „Facebooku” posty z serii „#słowodnia”. W publikacjach tych nie tylko tłumaczą dane słowo slangu czy żargonu, ale i również podają do niego ciekawe zamienniki z języka polskiego.
Ich stronę na „Facebooku” polubiło już ponad 1300 osób i nie zapowiada się, aby licznik polubień miał się na tym zatrzymać. Co więcej, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, uczniowie prowadzą zarówno „Snapchata”, „Instagrama”, jak i kanał na „You Tube”.
W skład projektu wchodzą: Kacper Suder, Filip Płoskonka, Marcin Rzęsista, Julia Kania, Natalia Oleksińska oraz przewodnicząca projektu – Magdalena Kurek.
Autorstwo: Włodzimierz Kazimierski
Źródło: WolneMedia.net