Myślenice nie dla slangu

Opublikowano: 20.05.2018 | Kategorie: Edukacja, Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 892

Szóstka licealistów postanowiła stanąć na straży języka polskiego i wspólnie stawić czoło przeciwnikowi, jakim jest slang młodzieżowy oraz żargon. Kim są ci śmiałkowie? Poznajcie grupę „#No_Elo”.

YOLO, RLY, RWP, LOL, diss, basta – to skróty i słowa, które na dobre zadomowiły się w języku wielu ludzi. Jednak co one tak naprawdę oznaczają? Na to, jak i wiele innych pytań stara się odpowiedzieć grupa licealistów z Małopolskiej Szkoły Gościnności z Myślenic. Sama ich akcja realizowana jest na platformie „Zwolnieni z Teorii”, która zrzesza projekty z całej Polski.

Wiele osób może zastanawiać się nad sensem takiego działania, w końcu: „Co takiego niebezpiecznego może być w słowach zagranicznych używanych w rozmowie potocznej?” Otóż jak wyszło z ankiet oraz warsztatów przeprowadzonych przez twórców projektu, niestety wielu nastolatków nawet nie zna polskich odpowiedników angielskich słów i co gorsza, ma coraz większe problemy z rozmową „po polsku”.

Licealiści więc postanowili stawić temu czoła i zapobiec coraz to większej degradacji języka. Pokazują oni ludziom, piękno, a zarazem unikalność i jak bardzo rozbudowana jest mowa ojczysta. Stałą publikacją mającą taki przekaz, docierającą do sporej liczby ludzi, są publikowane na ich stronie na “Facebooku” posty z serii „#słowodnia”. W publikacjach tych nie tylko tłumaczą dane słowo slangu czy żargonu, ale i również podają do niego ciekawe zamienniki z języka polskiego.

Ich stronę na “Facebooku” polubiło już ponad 1300 osób i nie zapowiada się, aby licznik polubień miał się na tym zatrzymać. Co więcej, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, uczniowie prowadzą zarówno “Snapchata”, “Instagrama”, jak i kanał na “You Tube”.

W skład projektu wchodzą: Kacper Suder, Filip Płoskonka, Marcin Rzęsista, Julia Kania, Natalia Oleksińska oraz przewodnicząca projektu – Magdalena Kurek.

Autorstwo: Włodzimierz Kazimierski
Źródło: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.