Muzyczny protest w Portugalii

Opublikowano: 10.02.2015 | Kategorie: Edukacja, Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1028

Uczniowie i nauczyciele portugalskich szkół artystycznych wybrali nietypowy sposób na protest przeciwko cięciom budżetowym: śpiew operowy, muzyka fortepianowa i skrzypcowa towarzyszą antyrządowym hasłom.

9 lutego od rana przed Ministerstwem Edukacji w Lizbonie odbyła się manifestacja kilkuset osób z całego kraju. Aby zwrócić uwagę na dramatyczną sytuację, przed gmachem resortu zorganizowano wielogodzinny koncert muzyki klasycznej.

Protestujący domagali się powstrzymania oszczędności w sferze sztuki i wypłaty zaległych wynagrodzeń dla nauczycieli. Wielu profesorów szkół artystycznych nie otrzymuje wypłat od trzech, a nawet sześciu miesięcy. Na sytuację skarżą się także uczniowie, którzy z powodu oszczędności i zaległości finansowych od tygodni nie mają zajęć z gry na instrumentach. Dotyka to szczególnie uzdolnionej młodzieży, która swoją przyszłość wiąże właśnie z muzyką klasyczną i przygotowuje się do państwowych egzaminów.

W wyniku antykryzysowych cięć portugalska kultura szczególnie ucierpiała w ostatnich latach. O tym, że dziedzina ta nie należy do rządowych priorytetów świadczy fakt, że w obecnym rządzie nie ma ministra kultury, a jedynie sekretarz stanu.

Autorstwo: jkl
Źródło: Lewica.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.