Muzeum Polin nadal czeka na dyrektora

Opublikowano: 13.06.2019 | Kategorie: Kultura i sport, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 516

Jedna z popularnych placówek muzealnych w Polsce wciąż bez kierownika. 10 maja komisja rozstrzygnęła konkurs na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od tego czasu minął już miesiąc, a minister wciąż zwleka z powołaniem zwycięzcy na to stanowisko. Nie bez znaczenia jest fakt, że z uwagi na brak poparcia Piotra Glińskiego kadencja Dariusza Stoli nie została przedłużona…

Profesor Dariusz Stola okazał się bezkonkurencyjny i z łatwością wygrał konkurs, zdobywając poparcie 11 spośród 15 członków komisji. Tymczasem jego rywalka – Monika Krawczyk pełniąca od stycznia 2019 r. rolę przewodniczącej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce – zgromadziła zaledwie trzy głosy.

Jednakże, jak pisaliśmy, wynik ten nie jest ostateczny, ponieważ zdanie komisji stanowi jedynie rekomendację. Finalna decyzja należy do ministra kultury, który powołuje dyrektora Muzeum Polin w porozumieniu z m.st. Warszawą i stowarzyszeniem ŻIH. Ten jednak nie spieszy się z zatwierdzeniem Stoli na stanowisku dyrektora.

Kto zatem teraz kieruje pracami muzeum? Do czasu powołania nowego dyrektora instytucją zarządza wicedyrektor Zygmunt Stępiński. Jednakże taki stan rzeczy może trwać jedynie do końca lutego 2020 roku. Czy tak długo będziemy czekać na decyzję ministra?

Przypomnijmy, że konkurs na kandydata na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich został ogłoszony 27 lutego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Powodem był brak poparcia dla przedłużenia kolejnej kadencji prof. Dariuszowi Stoli przez ministra Glińskiego, który zarzuca mu upolitycznienie działalności muzeum.

Autorstwo: Magdalena Mikrut-Majeranek
Na podstawie: Polin.pl, Warszawa.Wyborcza.pl, TVNWarszawa.tvn24.pl, TVP.info
Zdjęcie: Wojciech Kryński (CC BY-SA 3.0)
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kopydlok 13.06.2019 14:02

    Czy mamy już wystawę upamiętniającą ostatni pogrom 4:0?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.