Muzeum odkryło, że połowa eksponatów to… podróbki!

Opublikowano: 05.05.2018 | Kategorie: Kultura i sport, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 582

Nie takiego odkrycia spodziewały się władze pewnego francuskiego muzeum. To jednak nie koniec złych wiadomości dla tego muzeum, ponieważ okazuje się, że inne eksponaty również mogą być podrobione.

Muzeum historii sztuki we francuskim mieście Elne zajmowało się kolekcjonowaniem obrazów pędzla francuskiego malarza Etienne’a Terrusa. Jeden z historyków sztuki zawiadomił władze muzeum, że na jednym z obrazów Terrusa znajdują się budynki, które zostały wzniesione po jego śmierci w 1922 roku. Eksperci potwierdzili później, że aż 82 ze 140 obrazów Terrusa znajdujących się w muzeum w Elne w południowej Francji jest fałszywych.

Wiele z tych olejnych dzień sztuki zostało zakupionych po cenach rzędu 140 tys. funtów w ciągu ostatnich kilku dekad. Inne z kolei zostały podarowane muzeum przez dwie lokalne grupy, które zbierały pieniądze od darczyńców, aby je zakupić. Jeszcze inne zostały po prostu przekazane przez prywatnych kolekcjonerów.

“To katastrofa. W tym momencie myślę o tych wszystkich ludziach, którzy zapłacili, żeby oglądać fałszywe obrazy. To jest niedopuszczalne i mam nadzieję, że znajdziemy osobę, która jest za to odpowiedzialna” – powiedział burmistrz miasta Elne.

Władze lokalne zawiadomiły policję o fałszerstwie i oszustwie. Policjanci starają namierzyć fałszerzy i osoby, które sprzedały muzeum podrobione obrazy. Fałszywki zostały odkryte przez ekspertów, którzy zostali poproszeni przez władze muzeum o przygotowanie wystawy.

“Chcieliśmy pokazać obrazy Terrusa – naszego lokalnego malarza. Mimo tego, co się stało będziemy kontynuowali promowanie lokalnej sztuki. Zainwestowaliśmy 265 tys. funtów w odnowienie muzeum” – powiedział burmistrza miasta, Yves Barniol.

Detektywi podejrzewają, że inne muzea mogą również posiadać dużą liczbę fałszywych prac francuskiego malarza. Źródła zbliżone do śledztwa twierdzą, że policjanci mają podejrzenia, że istnieje cała zorganizowana siatka fałszerzy dzieł sztuki.

Francuski malarz Etienne Terrus niemalże całe życie spędził w miasteczku Elne. Najbardziej znany jest z obrazów regionu Roussillon, który określany jest także jako francuska Katalonia. Policja podejrzewa, że na rynku znajduje się jeszcze wiele fałszywych obrazów innych malarzy takich jak Pierre Brune, Balbino Giner czy Augustin Hanicote. Szacuje się, że nawet 20 proc. obrazów na całym świecie może być fałszywkami.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
mariusz
Użytkownik

Prawdziwy obraz interesuje tylko kolekcjonera. Widz przyjmie wszystko, nawet fotokopię można mu pokazać. Nikogo to nie obchodzi. Ceny obrazów są absurdalne.