MSZ Polski o porwanym chłopcu

Opublikowano: 18.02.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1362

W Polsce ogłoszono tzw. child alert. Alarm ma związek z porwaniem 10-letniego chłopca, do którego doszło w niedzielę wieczorem w Gdyni. Matka dziecka przypuszcza, że ojciec wywiózł je do Belgii.

Matką 10-letniego Ibrahima jest Polka, a ojcem Marokańczyk – Azeddine Oudriss. Jak poinformowała kobieta, mężczyzna został pozbawiony praw rodzicielskich, aktualnie trwa na niego policyjna obława. Policja apeluje o przekazywanie wszystkich informacji, które mogą pomóc w sprawie. Nie wyklucza się, że mężczyzna może być niebezpieczny.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz został zapytany przez dziennikarzy o działania polskiego resortu w tej sprawie. Potwierdził, ze słyszał o doniesieniach, że dziecko może znajdować się na terenie Belgii oraz, że zajmują się tym właściwe służby. Dodał, że jeżeli zgodnie z przypuszczeniami matki dziecka, chłopiec rzeczywiście znajduje się w Belgii, to Polska wystąpi o jego powrót. „Rzeczywiście, mamy informacje o porwaniu. (…) Został wydany alert. Jeśli się ta sytuacja potwierdzi, że ten chłopiec jest na terenie Belgii, na pewno wystąpimy zgodnie z prawem o dalsze prowadzenie tej sprawy, a w szczególności, w tym wypadku – jeśli to jest nielegalne porwanie – o powrót tego chłopca do kraju” – powiedział szef MSZ podczas rozmowy z dziennikarzami w Brukseli, gdzie akurat bierze udział w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli.

Matka dziecka, pani Karolina wyjaśniła mediom, że do uprowadzenia doszło w niedzielę ok. godz. 21.00, kiedy wracali z imprezy urodzinowej chłopca. Dodała, że została zaatakowana przez byłego partnera, a chłopiec wciągnięty do samochodu.

Skąd przypuszczenia, że Ibrahim może znajdować się w Belgii? Tam właśnie chłopiec się urodził, jednak posiada tylko polskie obywatelstwo. Jak podkreśliła matka dziecka w rozmowie z mediami nie jest to pierwsze porwanie chłopca, do wcześniejszej próby doszło w marcu zeszłego roku, jednak została ona udaremniona.Później kobieta informowała, że w poniedziałek po południu udało jej się skontaktować telefonicznie z dzieckiem.

Z kolei jak donosi telewizja Polsat News ze strony prokuratury w Antwerpii napłynęły nieco inne informacje. Jak przekazano, to „matka Ibrahima złamała prawo, wywożąc go do Polski”. Korespondentka Polsat News dodała, że w 2018 roku belgijski sąd wydał wyrok zgodnie, z którym dziecko miało pozostać w Belgii.

Pani Karolina odpiera zarzuty, mówiąc, że nic nie wie na temat zakazu wyjazdu z Belgii. Jak dodaje jest to nielogiczne. „Skoro mój były partner działał w zgodzie z prawem, to dlaczego mnie uderzył i porwał dziecko? Przecież to nielogiczne” – wyjaśniła kobieta.

W komentarzu dla Polsat News wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik oświadczył, że może wystąpić do strony belgijskiej o udzielenie szczegółowych informacji w tej sprawie. „Kiedy rano dowiedzieliśmy się, że został uruchomiony child alert poleciłem natychmiast sprawdzić wszystkie systemy resortu czy ta sprawa kiedykolwiek u nas była. Według informacji, które uzyskałem z dwóch departamentów, mamy niemal 100% pewność, że nigdy się taką sprawą nie zajmowaliśmy, matka nigdy nie zwracała się do nas o pomoc” – wyjaśnił Wójcik. Wiceminister stwierdził też, że jest zdziwiony stanowiskiem Belgów. „Nie wiem, co jest prawdą” – dodał.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. sga 18.02.2020 10:49

    malej wagi info

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.