MSZ nadzoruje inne resorty w sprawie relacji z Izraelem

Opublikowano: 08.12.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2283

Ministerstwo Edukacji i Nauki rozesłało do podległych sobie departamentów i jednostek organizacyjnych zapytanie dotyczące kontaktów z Izraelem. Informacji na ten temat oczekuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, pilnujące obecnie, aby w związku z kryzysem w relacjach polsko-izraelskich odbywały się jedynie spotkania urzędników niskiego szczebla.

W mediach społecznościowych pojawiła się treść dokumentu wysłanego przez MEiN do podległych mu struktur. Resort edukacji oczekuje w nim informacji dotyczących ewentualnych kontaktów z Ambasadą Izraela w Warszawie. W ten sposób ministerstwo kierowane przez Przemysława Czarnka realizuje prośbę wysłaną do innych resortów przez MSZ.

Resort dyplomacji zwrócił się bowiem do innych ministerstw, aby przekazywały one wszelkie informacje dotyczące kontaktów z izraelską placówką dyplomatyczną. Ma to związek z powołaniem nowej chargé d’affaires Izraela w Polsce. Powrót Tal Ben Ari z konsultacji w Izraelu nie został bowiem formalnie notyfikowany do polskiego MSZ przez państwo syjonistyczne.

Zgodnie z przyjętymi regułami i powszechnie obowiązującymi w dyplomacji zasadami, o powołaniu nowej chargé d’affaires powinno zostać poinformowane MSZ. Niewysłanie przez Izrael notyfikacji oznacza, że Tal Ben Ari nie może być traktowana jako osoba oficjalnie zarządzająca placówką dyplomatyczną.

Izrael w ten sposób złamał zarówno zapisy Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych, jak i panujące w świecie dyplomacji obyczaje.

Działania podejmowane przez MSZ są odpowiedzią na kryzys w polsko-izraelskich relacjach, związany głównie z izraelską reakcją na nowelizację polskiego Kodeksu postępowania administracyjnego oraz z konfrontacyjnymi wypowiedziami Jaira Lapida, nowego szefa syjonistycznej dyplomacji. Dodatkowo polski ambasador Marek Magierowski miał zostać de facto wyrzucony przez Izrael.

Polska dyplomacja poprzez instrukcje dla innych resortów chce monitorować, aby w Warszawie nie dochodziło do polsko-izraelskich spotkań na wysokim szczeblu. Odpowiedź ma być więc adekwatna do działań podjętych już kilka miesięcy temu przez syjonistów.

Jednocześnie Witold Jurasz z Onet.pl twierdzi, że MSZ próbuje normalizować relacje z Izraelem. Nie chce jednak tego uczynić na warunkach syjonistów, chcących przedstawić poprawę stosunków jako swoistą nagrodę za reakcję rządzących na wydarzenia z Kalisza.

Na podstawie: Onet.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. obecny 08.12.2021 15:38

    Prezydentowi to nie przeszkadzało i w pałacu prezydenckim świeczki zapalił.

  2. Dandi1981 09.12.2021 09:52

    No i dzieci swe uczy ich jezyka.
    Nie ma nic zlego w otwartym braterstwie z innumerable narodem, problem jest gdy to sie ukrywa.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.