Możliwe wstrząsy wtórne w rejonie Wysp Kurylskich

Opublikowano: 26.03.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 625

Silne wstrząsy wtórne są możliwe w rejonie północnych Wysp Kurylskich, gdzie wcześniej miały miejsce wstrząsy sejsmiczne o sile 7,6, informuje Instytut Wulkanologii Dalekowschodniego Oddziału RAN.

Trzęsienie ziemi o sile 7,6 miało miejsce około 500 kilometrów od Pietropawłowska Kamczackiego i 230 kilometrów od kurylskiej wyspy Onekotan. W czterech regionach Kamczatki mieszkańcy odczuli wstrząsy o sile do 5 punktów. Do Siewiero-Kurilska nadciągnęła fala tsunami o wysokości 50 centymetrów, nie spowodowała zniszczeń ani rannych.

Mieszkańcy zostali ewakuowani na wzniesienia. O godzinie 17:57 (7:57 czasu polskiego) odwołano alert tsunami. Po trzęsieniu ziemi odnotowano wstrząsy wtórne o sile od 4 do 5. „Epicentrum trzęsienia ziemi, które miało miejsce 25 marca, znajdowało się naprzeciwko wyspy Paramuszyr w rejonie rowu głębinowego. Trzęsienie ziemi miało miejsce poza najbardziej aktywną częścią strefy sejsmologicznej, prawdopodobieństwo silniejszego trzęsienia ziemi w tym obszarze jest niewielkie. Jednak w pobliżu tego obszaru istnieje szczelina sejsmiczna. Właśnie w niej w najbliższych dniach istnieje zwiększone zagrożenie pojawienia się nowych zdarzeń sejsmicznych o sile do 7,7” – powiedział wiceprzewodniczący rady prognostycznej Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii Dalekowschodniego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk Aleksiej Solomatin, którego słowa zacytowano w komunikacie.

Ekspert zaznaczył, że mieszkańcy Kamczatki nie mają powodów do paniki. „W Pietropawłowsku Kamczackim nawet w najbardziej niekorzystnym scenariuszu siła wstrząsów raczej nie osiągnie 7 punktów. Jednocześnie odporność sejsmiczna budynków w mieście wynosi 7-9 punktów” – powiedział naukowiec. Według niego prawdopodobieństwo wystąpienia silnego trzęsienia ziemi z efektem sejsmicznym do 9 punktów w Pietropawłowsku Kamczackim szacuje się na 40-50% w ciągu następnych 5 lat.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ