Możliwe wstrząsy wtórne w rejonie Wysp Kurylskich

Opublikowano: 26.03.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 34

Silne wstrząsy wtórne są możliwe w rejonie północnych Wysp Kurylskich, gdzie wcześniej miały miejsce wstrząsy sejsmiczne o sile 7,6, informuje Instytut Wulkanologii Dalekowschodniego Oddziału RAN.

Trzęsienie ziemi o sile 7,6 miało miejsce około 500 kilometrów od Pietropawłowska Kamczackiego i 230 kilometrów od kurylskiej wyspy Onekotan. W czterech regionach Kamczatki mieszkańcy odczuli wstrząsy o sile do 5 punktów. Do Siewiero-Kurilska nadciągnęła fala tsunami o wysokości 50 centymetrów, nie spowodowała zniszczeń ani rannych.

Mieszkańcy zostali ewakuowani na wzniesienia. O godzinie 17:57 (7:57 czasu polskiego) odwołano alert tsunami. Po trzęsieniu ziemi odnotowano wstrząsy wtórne o sile od 4 do 5. „Epicentrum trzęsienia ziemi, które miało miejsce 25 marca, znajdowało się naprzeciwko wyspy Paramuszyr w rejonie rowu głębinowego. Trzęsienie ziemi miało miejsce poza najbardziej aktywną częścią strefy sejsmologicznej, prawdopodobieństwo silniejszego trzęsienia ziemi w tym obszarze jest niewielkie. Jednak w pobliżu tego obszaru istnieje szczelina sejsmiczna. Właśnie w niej w najbliższych dniach istnieje zwiększone zagrożenie pojawienia się nowych zdarzeń sejsmicznych o sile do 7,7” – powiedział wiceprzewodniczący rady prognostycznej Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii Dalekowschodniego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk Aleksiej Solomatin, którego słowa zacytowano w komunikacie.

Ekspert zaznaczył, że mieszkańcy Kamczatki nie mają powodów do paniki. „W Pietropawłowsku Kamczackim nawet w najbardziej niekorzystnym scenariuszu siła wstrząsów raczej nie osiągnie 7 punktów. Jednocześnie odporność sejsmiczna budynków w mieście wynosi 7-9 punktów” – powiedział naukowiec. Według niego prawdopodobieństwo wystąpienia silnego trzęsienia ziemi z efektem sejsmicznym do 9 punktów w Pietropawłowsku Kamczackim szacuje się na 40-50% w ciągu następnych 5 lat.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o