Liczba wyświetleń: 1843
Amerykańscy naukowcy przeanalizowali 985 skamielin i współczesnych ludzkich czaszek, co pozwoliło im odkryć, że trzy tysiące lat temu, ludzki mózg zmniejszył się. Autorzy postawili hipotezę, że kurczenie się mózgu następowało równolegle z przeniesieniem szeregu funkcji do obszaru umysłu zbiorowego. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „Frontiers in Ecology and Evolution”.
Według naukowców ludzki mózg rozrósł się w plejstocenie, a następnie niespodziewanie skurczył się w holocenie. Dokładny czas i przyczyny tego odwrotnego przejścia pozostają nieznane. Badając wielkość i strukturę kolonii różnych gatunków mrówek, a także fizjologię i zużycie energii na poziomie poszczególnych owadów, autorzy doszli do wniosku, że zmiany w objętości ludzkiego mózgu, mogą stanowić rezultat życia w społeczności.
Mózg jest najbardziej złożonym i energochłonnym organem. Autorzy uważają, że w grupach społecznych mrówek, gdzie istnieje wyraźny podział obowiązków, a podejmowanie decyzji przenoszone jest na poziom inteligencji zbiorowej, mózg owada skurczył się, by stać się bardziej energooszczędnym. Chociaż społeczności mrówek i ludzi różnią się pod wieloma względami, naukowcy uważają, że prawidła ewolucyjne pozostają wspólnym mianownikiem.
Mrówki mają wspólne cechy społeczne, takie jak grupowe podejmowanie decyzji, podział pracy i koprodukcja żywności. Te cechy, nie zawsze były charakterystyczne dla ludzi i pojawiły się mniej więcej na przełomie plejstocenu i holocenu, kiedy nasi przodkowie przeszli z klanów do plemiennej struktury społecznej. Naukowcy sugerują, że w przyszłości rosnąca eksternalizacja wiedzy, wymagająca coraz mniej energii do przechowywania dużych ilości informacji, może doprowadzić do dalszego zmniejszenia rozmiaru mózgu.
Na podstawie: Frontiersin.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
Układ elektryczny służący absorpcji światła nie degraduje się, to fałsz. Do jedzenia dodają stearynę, by blokować przepływ impulsów do kory mózgowej. Dodatkowo cukier z buraków nie służy rozwojowi mózgu, gdyż nasze ciało jest typowym owocożercą w układzie pokarmowym, trawiennym i wydalniczym. Mózg nasz odżywia się cukrem z owoców a 80% cholesterolu produkuje organizm do wytworzenia głównie otulin komórek nerwowych. Cukier z buraków zaś nam szkodzi bo rozkładany jest w jelitach, a tam przez zażywanie antybiotyków brakuje bakterii które przerobią go na alkohol.
Nikt nie powie ze czlowiek dzisiejszy jest mniej intelligentny od tego np z przed 200 lat , rozmiar to nie wszystko nie wskazuje na sprawnosc umyslu, wezmy slonie z ich olbrzymimi mozgami ponoc zapamietuja wszystko z zycia ale nie mowia mimo olbrzymich mozgow.