Może zabraknąć prądu

Opublikowano: 03.05.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1382

Eksperci alarmują, że w wielu polskich studniach zaczyna brakować wody i nie ma przesłanek, by sytuacja w najbliższym czasie się poprawiła. Jeśli poziom wody w rzekach będzie się zniżał, pojawią się problemy z zaopatrzeniem w prąd.

Jak podejrzewa rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, kwiecień zostanie określony jako miesiąc ekstremalnie suchy. Polska zmaga się obecnie z wszystkimi istniejącymi rodzajami suszy: meteorologiczną, glebową, hydrologiczną i hydrogeologiczną, czyli wysuszona jest „do samych głębin”.

„We wszystkich tych czterech kategoriach niedobór wody jest poważny i można powiedzieć, że występuje susza, lecz z różną intensywnością” – stwierdził ekspert. Jego zdaniem wilgotność gleby do 7 cm spadła w całym kraju poniżej 40%. W głębszych warstwach – od 60% do poniżej 40%. Co to oznacza? Jeśli wilgotność gleby spada poniżej 40%, to może dojść do deficytu wody w strefie korzeniowej roślin, co będzie miało wielki wpływ na plony.

O obecności suszy rolniczej w całym kraju świadczą dane satelitarne. W lepszej sytuacji znajduje się Podkarpacie, południowa Małopolska, północ woj. warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Jaki związek ma susza z dostawami prądu? Bardzo bliski, bo elektrownie potrzebują wody do chłodzenia generatorów. Nie wspominając o elektrowniach wodnych, które bez wody funkcjonować nie mogą.

„Są elektrownie w Polsce, które pobierają wodę bezpośrednio z rzeki. Jeżeli ich poziom będzie opadał, będzie rosła też temperatura wody, przez co możliwy jest scenariusz, w którym część konwencjonalnych elektrowni będzie musiała ograniczyć produkcję. Tak było chociażby podczas suszy w 2015 czy 2019 roku” – mówi Walijewski.

Problemy z wyschniętymi studiami zgłaszają mieszkańcy Wielkopolski. Sytuacja jest niebezpieczna, gdyż może doprowadzić do paraliżu czynności gospodarczych. Z kolei podejmowane przez rolników próby wydobycia wody z głębin powodują ubytki w wodach gruntowych i podziemnych. Bywały już sytuacje, gdy w kranach przez takie praktyki brakowało wody.

Czy w najbliższych miesiącach można spodziewać się lepszej sytuacji z opadami? Niestety nie. Nadchodzące miesiące przyniosą ciepło i skąpe opady, co wprawdzie cieszy ludzi, ale kryje za sobą pogłębiające się niebezpieczeństwo dla ziemi – jej dalsze wysychanie.

Wcześniej informowano też, w jaki sposób susza wpłynie na ceny żywności.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Kaczor3333
Użytkownik
Kaczor3333

I tak pomału matka ziemia nas wykończy i da szanse następnym. Np: płazy. Chyba nie rządziły jeszcze na ziemi.

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

kaczor, ale gady to zdaje się już rządzą…

Koszerny Adolf
Użytkownik
Koszerny Adolf

Za komunistów z PiSu wody zaczyna brakować.

LichoNiespi
Użytkownik
LichoNiespi

Nie nalezy sie tym martwic…andrzej duda / z malej literki w zaslugach dla tzw lalusia/
odbierze ukraincom polski prad /prond/ ktory prze lata dawano darmo Ukrainie.