Może zabraknąć prądu

Opublikowano: 03.05.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 438

Eksperci alarmują, że w wielu polskich studniach zaczyna brakować wody i nie ma przesłanek, by sytuacja w najbliższym czasie się poprawiła. Jeśli poziom wody w rzekach będzie się zniżał, pojawią się problemy z zaopatrzeniem w prąd.

Jak podejrzewa rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski, kwiecień zostanie określony jako miesiąc ekstremalnie suchy. Polska zmaga się obecnie z wszystkimi istniejącymi rodzajami suszy: meteorologiczną, glebową, hydrologiczną i hydrogeologiczną, czyli wysuszona jest „do samych głębin”.

„We wszystkich tych czterech kategoriach niedobór wody jest poważny i można powiedzieć, że występuje susza, lecz z różną intensywnością” – stwierdził ekspert. Jego zdaniem wilgotność gleby do 7 cm spadła w całym kraju poniżej 40%. W głębszych warstwach – od 60% do poniżej 40%. Co to oznacza? Jeśli wilgotność gleby spada poniżej 40%, to może dojść do deficytu wody w strefie korzeniowej roślin, co będzie miało wielki wpływ na plony.

O obecności suszy rolniczej w całym kraju świadczą dane satelitarne. W lepszej sytuacji znajduje się Podkarpacie, południowa Małopolska, północ woj. warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Jaki związek ma susza z dostawami prądu? Bardzo bliski, bo elektrownie potrzebują wody do chłodzenia generatorów. Nie wspominając o elektrowniach wodnych, które bez wody funkcjonować nie mogą.

„Są elektrownie w Polsce, które pobierają wodę bezpośrednio z rzeki. Jeżeli ich poziom będzie opadał, będzie rosła też temperatura wody, przez co możliwy jest scenariusz, w którym część konwencjonalnych elektrowni będzie musiała ograniczyć produkcję. Tak było chociażby podczas suszy w 2015 czy 2019 roku” – mówi Walijewski.

Problemy z wyschniętymi studiami zgłaszają mieszkańcy Wielkopolski. Sytuacja jest niebezpieczna, gdyż może doprowadzić do paraliżu czynności gospodarczych. Z kolei podejmowane przez rolników próby wydobycia wody z głębin powodują ubytki w wodach gruntowych i podziemnych. Bywały już sytuacje, gdy w kranach przez takie praktyki brakowało wody.

Czy w najbliższych miesiącach można spodziewać się lepszej sytuacji z opadami? Niestety nie. Nadchodzące miesiące przyniosą ciepło i skąpe opady, co wprawdzie cieszy ludzi, ale kryje za sobą pogłębiające się niebezpieczeństwo dla ziemi – jej dalsze wysychanie.

Wcześniej informowano też, w jaki sposób susza wpłynie na ceny żywności.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Kaczor3333 03.05.2020 14:01

  I tak pomału matka ziemia nas wykończy i da szanse następnym. Np: płazy. Chyba nie rządziły jeszcze na ziemi.

 2. Szwęda 03.05.2020 16:25

  kaczor, ale gady to zdaje się już rządzą…

 3. Koszerny Adolf 03.05.2020 17:56

  Za komunistów z PiSu wody zaczyna brakować.

 4. LichoNiespi 04.05.2020 14:32

  Nie nalezy sie tym martwic…andrzej duda / z malej literki w zaslugach dla tzw lalusia/
  odbierze ukraincom polski prad /prond/ ktory prze lata dawano darmo Ukrainie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.