Mówiąca orka zaskoczyła cały świat

Opublikowano: 08.02.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 538

Odnotowano pierwszy w historii przypadek orki, która potrafi naśladować słowa takie jak „cześć” i „pa pa”. Samica nauczyła się komunikować za pomocą ludzkiej mowy, dzięki kopiowaniu swojego trenera z oceanarium we Francji. Repertuar zwierzęcia zawiera również słowo „Amy” i liczenie do trzech.

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy orki mogą nauczyć się nowych słów poprzez naśladowanie innych. Obiektem badań została samica o imieniu Wikie, która przebywa w Marineland Aquarium w Antibes we Francji. Nauczono ją naśladować ludzkie słowa, które można usłyszeć na nagraniach. Są to m. in. liczenie do trzech, czy imię „Amy”.

Wieloryby i delfiny są jednymi z nielicznych ssaków poza ludźmi, które mogą nauczyć się naśladować dźwięki. „Taki proces nauki jest u ssaków bardzo rzadki”– powiedział współautor badania dr Josep Call z Uniwersytetu w St Andrews.

Orki są znane z tego, że żyją w grupach, które porozumiewają się za pomocą specjalnych „dialektów”. Mogą one porozumiewać się za pomocą specjalnych, zrozumiałych między sobą dźwięków. Dlatego orki mogą z łatwością uczyć się innych dźwięków, poprzez naśladowanie ich.

Delfiny i orki są jednymi z nielicznych ssaków, które mogą kopiować dźwięki innych gatunków lub siebie nawzajem. Dr Jose Abramson, z Uniwersytetu Complutense w Madrycie, współautor badania, powiedział, że proste „rozmowy” z Wikie mogą być w przyszłości możliwe. Badacz dodał jednak, że musimy uważać na narzucanie ludzkich koncepcji zwierzętom, ponieważ możemy zyskać więcej, próbując zrozumieć naturalny sposób, w jaki każdy gatunek komunikuje się w swoim własnym środowisku.

Autorstwo: B
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Skalp 08.02.2018 23:07

    Coś wyjątkowego jest w waleniach. W książce “Galaktyczna rodzina” to są praprzodkowie ludzi, a nie małpy.

  2. Sir Black 10.02.2018 13:36

    Czym tu się zachwycać, to wcale nie brzmiało jak jakiekolwiek słowa…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.