Morze Aralskie przestało istnieć

Opublikowano: 07.10.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 473

Terra – satelita NASA, która wyposażona w specjalny spektrometr (Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer- MODIS), przez wiele lat fotografowała Jezioro Aralskie zwane też Morzem Aralskim. Zidentyfikowano w ten sposób suche i znikające obszary, wypełnione wodą.

W 2014 roku zbiornika już prawie nie ma. Widoczny jest tylko wąski pas wody i kilka małych jezior. Eksperci NASA za spowodowanie katastrofy ekologicznej obwiniają ZSRR, którego władze w latach 1960. usankcjonowały na dużą skalę rekultywację ziem pustynnych.

Wody z rzek Amu – Darya i Syr -Darya Aral posłużyły do nawadniania pół. Eksperyment zakończył się sukcesem i pola są żyzne, ale morze wyschło bezpowrotnie…

Autor: tallinn
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. luzak1977 07.10.2014 22:25

  “Wody z rzek Amu – Darya i Syr -Darya Aral posłużyły do nawadniania pół. Eksperyment zakończył się sukcesem i pola są żyzne, ale morze wyschło bezpowrotnie…” Ale pola są żyzne. Ćmoki z Hameryki wszystkiego się czepią, jak coś zrobi ktoś inny niż oni. Jakie to fajne amerykańskie.
  Co to będzie – woda się skończy na ziemi i padniemy jak muchy. Jednak nie, bo są Hamerykanie i Usrael.

 2. Stasiu26 07.10.2014 23:01

  @luzak1977
  Tak, ale z mojej wiedzy, ‘przy okazji’, upadł cały przemysł związany z istniejącym dawniej jeziorem, a nie było to tylko rybołówstwo. I zastanawia mnie, co się stanie gdy przestaną dostarczać na te pola ogromne ilości wody – jeśli dalej będą żyzne to ok, ale czy nie jest tak, że to dalej teren pustynny, tylko chwilowo nie ma tam tak dużo piasku ?

 3. bartolomeo 08.10.2014 08:44

  Proponuję żeby wszyscy ci którzy tak płaczą za Jeziorem Aralskim na znak protestu przestali chodzić w bawełnianych ubraniach. Bo te żyzne pola to własnie pola bawełny.

 4. luzak1977 08.10.2014 09:47

  Na złość panu Putinowi przestanę chodzić w bawełnianych gaciach. hehe.
  @Fenix to była ironia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.