Morawiecki pominie nadrzędność konstytucji nad prawem unijnym?

Opublikowano: 15.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1128

Tygodnik „Do Rzeczy” ustalił, że premier Mateusz Morawiecki przygotowuje nowe ustępstwa wobec Unii Europejskiej, aby odblokować fundusze z „Krajowego Planu Odbudowy”. W negocjacjach z Brukselą zamierza więc pominąć wyroki Trybunału Konstytucyjnego, który uznał prymat polskiego prawa nad unijnym.

Portal gazety napisał o wtorkowym posiedzeniu gabinetu Morawieckiego. W jego trakcie rządzący „przyjęli założenia do odpowiedzi na opinię Komisji Europejskiej ws. wyroków polskiego Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 lipca 2021 r. i 7 października 2021 r. dotyczących nadrzędności konstytucji nad prawem unijnym”.

Dokument przewiduje, że szef rządu prowadząc negocjacje z KE nie będzie przytaczał dwóch wyroków Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego roku, które stwierdzały niezgodność przepisów Traktatu o Unii Europejskiej z polską konstytucją. Unijne akty prawne miały bowiem wykraczać poza kompetencje przekazane Wspólnocie Europejskiej przez Polskę.

Przeciwko nowemu stanowisku rządu wypowiedziało się Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort przypomina, że zgodnie z polskim prawem orzeczenia TK są ostateczne i tym samym obowiązują powszechnie. Dodatkowo Morawiecki zaprzeczyłby sam sobie, bo to właśnie on zwrócił się o nie do sędziów Trybunału.

„Do Rzeczy” przypomina zresztą, że „jeszcze wiosną tego roku polski rząd stał twardo na stanowisku, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego są ostateczne i rząd ma obowiązek się do nich stosować”. Premier najwyraźniej jest jednak zwolennikiem dalszych ustępstw wobec UE, aby odblokować pieniądze z „Krajowego Planu Odbudowy”.

Na podstawie: DoRzeczy.pl
Źródło: Autonom.pl

8

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. bboyprezes 15.09.2022 09:03

    Polski skarbiec jak na żyletkach, aby wszystko utrzymać. Ciągłe uzależnianie Państwa od zewnętrznych podmiotów oraz działanie w interesie zewnętrznym, jak i dla znajomych nigdy nie przyniesie znacznych długoterminowych korzyści dla narodu.
    Jak by zebrać wszystkie wiadomości, ile to razy Polacy strajkowali w celu otrzymania wyższego “socjalu”, czy też wyższych wypłat i nic nie otrzymywali. Tak teraz Pan M nagle jest w podobnej sytuacji.

  2. replikant3d 15.09.2022 18:33

    Im kasy nie zabraknie…Chodzi tylko o nas…wykończyć. A polski skarbiec jest w rzeczywistości puściusienki…Jadą na międzynarodowej lichwie..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.