Morawiecki o obniżeniu rangi dyplomatycznej Izraela w Polsce

Opublikowano: 16.08.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1806

Minister spraw zagranicznych Izraela w mocnych słowach skrytykował Polskę w kontekście podpisanej przez prezydenta Dudę nowelizacji Kpa.

Szef izraelskiego MSZ Jair Lapid ponownie skrytykował Polskę za przyjęcie nowelizacji ustawy, która zmienia prawo reprywatyzacyjne. „Negatywny wpływ na nasze relacje z Polską zaczął się, gdy w 2018 roku Polska zdecydowała się rozpocząć uchwalanie ustaw mających na celu szkodzenie pamięci o Holokauście i narodzie żydowskim. Dawno minęły czasy, kiedy Polacy krzywdzili Żydów bez reakcji, i nie wrócą. Żydzi mają dziś własne dumne i silne państwo. Nie boimy się antysemickich gróźb i nie zamierzamy przymykać oka na haniebne zachowanie antydemokratycznego rządu polskiego” – oświadczył minister spraw zagranicznych Izraela.

W sobotę prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą wcześniej przez Sejm i Senat nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego. Izrael i USA kilkakrotnie wyrażały sprzeciw wobec planów nowelizacji Kpa, ponieważ nowe przepisy zakładają, że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie jej zakwestionowanie. W ocenie Izraela i USA uniemożliwi to dochodzenie praw przez spadkobierców żydowskich nieruchomości w Polsce, ubiegających się o zwrot utraconych w czasie wojny i po jej zakończeniu majątków.

W odpowiedzi na podpisanie przez prezydenta nowelizacji Kpa, minister spraw zagranicznych Izraela Yair Lapid podjął decyzję o wycofaniu z Polski izraelskiego charge d’affaires oraz o zatrzymaniu w kraju na konsultacje mającego objąć stanowisko w Warszawie nowego ambasadora Izraela.

Do słów izraelskiego ministra spraw zagranicznych odniósł się za pośrednictwem mediów społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. „Polska od wielu lat jest fałszywie oskarżana przez izraelskich polityków o współudział w Holokauście. Nigdy nie będzie na to naszej zgody, zawsze będziemy bronić dobrego imienia Polski. Nigdy nie pozwolimy też, aby instrumentalnie wykorzystywano pamięć zabitych przez Niemców milionów Polaków i polskich Żydów do dzisiejszych politycznych interesów, do budowy partyjnego poparcia w polityce wewnętrznej, do wywoływania niechęci i nienawiści części izraelskiej opinii publicznej do Polski. Mam nadzieję, że w tej niezwykle ważnej sprawie rząd i opozycja będą mówić jednym głosem – chodzi tu o interes Polski, wszystko inne powinno zejść na dalszy plan” – napisał szef polskiego rządu na „Twitterze”.

„Decyzja Izraela o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie jest bezpodstawna i nieodpowiedzialna, a słowa Jaira Lapida, izraelskiego ministra spraw zagranicznych i premiera-alternata budzą oburzenie każdego uczciwego człowieka. Nikt, kto zna prawdę o Holokauście i cierpieniach Polski w czasie II wojny światowej, nie może godzić się na taki sposób prowadzenia polityki. Wykorzystywanie tej tragedii na potrzeby partyjnych interesów jest karygodne i nieodpowiedzialne. Jeżeli rząd Izraela nadal będzie w ten sposób atakował Polskę, będzie to miało również bardzo negatywny wpływ na nasze relacje – zarówno dwustronne, jak i te na forach międzynarodowych” – czytamy we wpisie premiera.

Jak podkreślił szef rządu, jego wielki sprzeciw budzi atak na ambasadora RP, Marka Magierowskiego. Morawiecki podkreślił, że dyplomata od trzech lat wykonuje na miejscu ogromną pracę na rzecz budowy dobrych stosunków między naszymi narodami.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. dobra rada 16.08.2021 08:25

  Teatrzyk przedwyborczy.
  Morawiecki i Kaczyński już wiedzą, że konieczne są przedterminowe wybory, więc zaczął się sezon wybielania. Trzeba podnieść notowania, a tłum bezmózgów i tak nie pamięta co było 2 tygodnie temu. Więc będzie jak było.

 2. robcioRR 16.08.2021 09:40

  “dobra rada” masz racje w 200% a nie tylko w 100. Przeciez to nie jest nic anty 447!!!!
  To chodzi o legalizacje juz zagrabionego majatku NARODOWEGO przez PRLowskie sluzby specjalne itd itp…. a z Zydami to ustawka. Pokrzycza pokrzycza slupki wyborcze swojemu PiSowi podniosa i wydymaja znow Polakow bez wazeliny.

 3. zxcv 16.08.2021 16:59

  W takim razie już najwyższa pora by wycofać Izraelczykom wydawanie polskich paszportów jak leci tylko dlatego, że są żydami. To jest dopiero niedopuszczalna sytuacja!

 4. hanz3335 16.08.2021 22:27

  Wystarczy że Polski rząd uzna Państwo Palestyńskie i Izrael dostanie wścieklicy. No i zbrodnie wojenne Izraela jak Polska zacznie się domagać sankcji na forum UE to zrobi się ciekawie.

 5. fso1500 17.08.2021 00:42

  Hanz 3335 masz zupełną rację. Popieram.

 6. Dandi1981 17.08.2021 10:23

  A odnośnie Tuska jak mogą mu rosnac słupki poparcia, ludzikowi który zakontraktował najdroższy gaz w Europie dla Polaków na 25 lat , który włożył 200 mld zł w dziurę budżetowa z likwidacji 2 filaru prywatnych emerytur, za którego kadencji Państwo najwięcej włożyło w autostrady które zostały oddane prywatnym firma które kasują Polaków za winiety drogo.
  Ktoś zna odpowiedź?
  Albo jarek za 2 wieże czemu nie siedzi, jedna miała być Lech a druga jarek takie blizniacze wieże.
  Jak te 2 z azbestu co niby samoloty zniszczyły w USA.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.