Monsanto uznane winnym skażenia we Francji

Opublikowano: 18.02.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 548

W dźwięku wielkiego zwycięstwa odniesionego w interesie zdrowia publicznego, a co miejmy nadzieję przysłuży się kolejnym działaniom podjętym przez inne narody, francuski sąd wydał orzeczenie, w którym uznał Monsanto – potwora od upraw GMO, za winnego zatrucia chemicznego jednego z francuskich rolników.

Producent ziarna, Paul Francois, zaczął zapadać na zdrowiu z przyczyn neurologicznych takich, jak utrata pamięci i silne bóle głowy po ty, jak został wystawiony na działanie owadobójczego preparatu „Lasso” produkcji Monsanto w 2004 roku.

Ta przełomowa sprawa otwiera ścieżkę dla innych działań prawnych podjętych przeciw produktowi Monsanto „Roundup” i innych szkodliwych herbicydów i pestycydów, dla wielu innych producentów rolnych.

W trakcie postępowania przed sądem w Lyon (południowo-wschodnia Francja), Francois zeznał, że Monsanto nie uprzedziło swoich klientów o skutkach działania środków przez oznaczenie swojego produktu odpowiednimi ostrzeżeniami na etykietach. Sąd postanowił zasięgnąć opinii biegłego, aby określić wysokość szkody oraz zweryfikować związek przyczynowy pomiędzy działaniem „Lasso” a stwierdzonymi objawami chorobowymi. Sprawa miała charakter szczególnie istotny, gdyż poprzedni pozew rolników przeciw Monsanto został oddalony wskutek niewykazania związku pomiędzy wpływem pestycydów a stwierdzonymi skutkami ubocznymi.

Gdy w Reutersie próbowano skontaktować się w tej sprawie z prawnikami Monsanto, ci odmówili komentarza w tej sprawie.

Rolnik Paul Francois, nie jest odosobniony w walce o udowodnienie Monsanto odpowiedzialności za ich czyny. On i inni rolnicy dotknięci skutkami działania śmiercionośnych mikstur Monsanto utworzyli w ubiegłym roku stowarzyszenie w celu wykazania, że ich problemy zdrowotne są skutkiem działania produktów Monsanto, takich jak „Lasso” i innych środków „ochrony upraw”.

Ich żądania są identyczne do tych, które podnoszą inni rolnicy. Od 1996 r., branża rolnicza we francuskim systemie opieki socjalnej, gromadziła corocznie około 200 wniosków o niezwłoczną interwencję w sprawie chorób wywołanych używaniem pestycydów. Jednakże w ciągu 10 lat, rozpoznanych zostało zaledwie 47 spraw. Francois, którego zdrowie zostało zrujnowane przez produkty Monsanto, dokonał obecnie przełomowego precedensu w obronie innych rolników. „Ja przeżyłem, ale część rolników jest oddawana w roli ofiar i musi zginąć z powodu tego”, powiedział Reutersowi, 47-letni Francois. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że pestycyd „Lasso” produkcji Monsanto, został we Francji zakazany od 2007 r. zgodnie z dyrektywą UE, która powstała po tym, jak inne państwa też zakazały jego stosowania.

Opracowanie: Anthony Gucciardi
Tłumaczenie: wMordechaj
Źródło oryginalne: Natural Society
Źródło polskie: Stop Syjonizmowi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o