Liczba wyświetleń: 741
Espinho jest pierwszym w Portugalii miastem monitorującym zdrowie osób w podeszłym wieku na odległość. Ich samopoczucie – za pomocą specjalnych pasków – monitorują urzędnicy ratusza, oddalonego od samotnych mieszkańców o co najmniej kilka kilometrów.
Jak poinformował burmistrz Espinho Pinto Moreira, władze portugalskiej gminy nabyły już 50 pasków wyposażonych w elektroniczne chipy, które emitują elektroniczne sygnały o stanie zdrowia emerytowanych mieszkańców gminy. Noszone na biodrach paski są sprzężone z programem komputerowym, który odczytuje dane ich użytkowników i w razie pogorszenia się ich zdrowia informuje pracowników gminy.
„Porozumieliśmy się już z kierownictwem szpitala miejskiego w Gaii, który udostępni swoje zespoły lekarskie w sytuacji, gdyby ktoś z naszych monitorowanych mieszkańców wymagał nagłej pomocy” – powiedział Pinto Moreira.
Samorządowiec ujawnił, że po kilku miesiącach testów gmina w Espinho zamierza nabyć dodatkowe paski z chipem, które jeszcze w 2014 r. mogą zostać rozdzielone wśród innych samotnych emerytów.
Elektroniczne akcesoria, których zakup został dofinansowany z europejskiego Funduszu Społecznego, pozwalają kontrolować zmiany masy ciała, a także pracę serca. Dane o stwierdzeniu zaburzeń użytkownika paska wyświetlane są na komputerze i zobowiązują urzędników gminnych do szybkiego udania się do domu emeryta. W nagłych przypadkach zawiadamiany jest zespół medyczny ze szpitala w Gaii.
„Naszym celem jest objęcie monitoringiem wszystkich samotnie mieszkających emerytów naszej gminy, zapobieganie wypadkom z ich udziałem, przedwczesnym zgonom, a także poczuciu osamotnienia. Chcemy jednocześnie zapewnić ich bliskim oraz miejskim urzędnikom komfort psychiczny” – wyjaśnił Pinto Moreira.
Burmistrz położonego w północnej części kraju miasta ujawnił, że z uwagi na fakt, że Espinho jest pierwszą gminą korzystającą w Portugalii z tak zaawansowanej technologii, jej producent, spółka Increased Time, zagwarantowała zniżki przy kolejnych zamówieniach na paski z chipem.
W pierwszej, testowej fazie projektu do grudnia br. 50 mieszkańców naszej gminy otrzyma urządzenia bezpłatnie – poinformował burmistrz Espinho.
Autor: sp
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna.pl
Zaczynają od metody drobnych kroczków.W następnych etapach chipy spełnią rolę uśmiercania staruszków.
@danush Nie popadaj w paranoje.
Jeżeli pasek z chipem jest zakładany dobrowolnie to nie widzę problemu.
@Konter: A ja widzę problem, bo pewnie ludzie co się na to godzą są informowani o pozytywnych dla nich rzeczach a nikt im nie mówi o tym co jeszcze mogą otrzymać.
Kilka lat temu słyszałem, że ktoś starał się o patent chipa RFID który umożliwiał zdalne uwolnienie trucizny. Patentu podobno nie dostał, ale wcale nie powiedziane, że i bez patentu na rynek się to nie dostanie. Zaczyna się od paska, który jest niegroźny by przekonać ludzi do tych wszczepianych, bo przecież pasek można zgubić.
http://www.youtube.com/watch?v=iKasHjnlwOI
Obowiązkowy link od Spliffa. Podręcznikowy przykład jak robią z ludzi idiotów.