Monitoring emerytów w Portugalii

Opublikowano: 18.11.2013 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 229

Espinho jest pierwszym w Portugalii miastem monitorującym zdrowie osób w podeszłym wieku na odległość. Ich samopoczucie – za pomocą specjalnych pasków – monitorują urzędnicy ratusza, oddalonego od samotnych mieszkańców o co najmniej kilka kilometrów.

Jak poinformował burmistrz Espinho Pinto Moreira, władze portugalskiej gminy nabyły już 50 pasków wyposażonych w elektroniczne chipy, które emitują elektroniczne sygnały o stanie zdrowia emerytowanych mieszkańców gminy. Noszone na biodrach paski są sprzężone z programem komputerowym, który odczytuje dane ich użytkowników i w razie pogorszenia się ich zdrowia informuje pracowników gminy.

“Porozumieliśmy się już z kierownictwem szpitala miejskiego w Gaii, który udostępni swoje zespoły lekarskie w sytuacji, gdyby ktoś z naszych monitorowanych mieszkańców wymagał nagłej pomocy” – powiedział Pinto Moreira.

Samorządowiec ujawnił, że po kilku miesiącach testów gmina w Espinho zamierza nabyć dodatkowe paski z chipem, które jeszcze w 2014 r. mogą zostać rozdzielone wśród innych samotnych emerytów.

Elektroniczne akcesoria, których zakup został dofinansowany z europejskiego Funduszu Społecznego, pozwalają kontrolować zmiany masy ciała, a także pracę serca. Dane o stwierdzeniu zaburzeń użytkownika paska wyświetlane są na komputerze i zobowiązują urzędników gminnych do szybkiego udania się do domu emeryta. W nagłych przypadkach zawiadamiany jest zespół medyczny ze szpitala w Gaii.

“Naszym celem jest objęcie monitoringiem wszystkich samotnie mieszkających emerytów naszej gminy, zapobieganie wypadkom z ich udziałem, przedwczesnym zgonom, a także poczuciu osamotnienia. Chcemy jednocześnie zapewnić ich bliskim oraz miejskim urzędnikom komfort psychiczny” – wyjaśnił Pinto Moreira.

Burmistrz położonego w północnej części kraju miasta ujawnił, że z uwagi na fakt, że Espinho jest pierwszą gminą korzystającą w Portugalii z tak zaawansowanej technologii, jej producent, spółka Increased Time, zagwarantowała zniżki przy kolejnych zamówieniach na paski z chipem.

W pierwszej, testowej fazie projektu do grudnia br. 50 mieszkańców naszej gminy otrzyma urządzenia bezpłatnie – poinformował burmistrz Espinho.

Autor: sp
Na podstawie: PAP
Źródło: Niezależna.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
danush
Użytkownik
danush

Zaczynają od metody drobnych kroczków.W następnych etapach chipy spełnią rolę uśmiercania staruszków.

Konter
Użytkownik
Konter

@danush Nie popadaj w paranoje.

Jeżeli pasek z chipem jest zakładany dobrowolnie to nie widzę problemu.

Murphy
Użytkownik
Murphy

@Konter: A ja widzę problem, bo pewnie ludzie co się na to godzą są informowani o pozytywnych dla nich rzeczach a nikt im nie mówi o tym co jeszcze mogą otrzymać.

Kilka lat temu słyszałem, że ktoś starał się o patent chipa RFID który umożliwiał zdalne uwolnienie trucizny. Patentu podobno nie dostał, ale wcale nie powiedziane, że i bez patentu na rynek się to nie dostanie. Zaczyna się od paska, który jest niegroźny by przekonać ludzi do tych wszczepianych, bo przecież pasek można zgubić.

Spliff
Użytkownik
matimozg
Użytkownik
matimozg

Obowiązkowy link od Spliffa. Podręcznikowy przykład jak robią z ludzi idiotów.