„Mona Lisa” obrzucona tortem przez ekoaktywistę

Opublikowano: 31.05.2022 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1542

W niedzielę 29 maja w Muzeum Luwr doszło do niecodziennego zajścia. Mężczyzna przebrany za starszą kobietę i poruszający się na wózku inwalidzkim obrzucił kultowe dzieło Leonarda da Vinci tortem. Motywem jego działania miała być chęć zwrócenia uwagi na niszczenie planety.

Ten dzień cały świat sztuki z pewnością zapamięta na długo. Według relacji naocznych świadków, w niedzielę w jednej z sal paryskiego Luwru pojawił się mężczyzna w przebraniu starszej kobiety. Dla niepoznaki poruszał się dodatkowo na wózku inwalidzkim. W pewnym momencie jednak wstał i podszedł do obrazu „Mona Lisa”. Początkowo próbował zniszczyć chroniące go szkło pancerne. Gdy to się nie udało, rzucił tortem w kierunku płótna i rozsmarował je na szklanej tafli. Dalsza dewastacja została udaremniona – ochrona obiektu błyskawicznie zainterweniowała, wyprowadzając agresora z sali.

Przedstawiciele Luwru odmówili komentarza w sprawie zajścia. Dokładna tożsamość mężczyzny nie jest znana, podobnie jak i motywy jego działania. Z relacji świadków wiadomo jedynie, że po obrzuceniu obrazu ciastem wykrzyczał po francusku: „Niektórzy ludzie próbują zniszczyć Ziemię, pomyślcie o Ziemi!”.

Na szczęście obrazowi nic się nie stało – płótno znajduje się za szybą pancerną, mającą chronić je przed podobnymi zajściami. A tych, jak się okazuje, nie brak. Nie był to pierwszy raz, gdy ktoś próbował zniszczyć kultowe dzieło Leonarda de Vinci. W 1956 roku Boliwijczyk Ugo Ungaza Villegas rzucił w obraz kamieniem, co doprowadziło do niewielkiego uszkodzenia farby przy lewym łokciu „Mona Lisy”. Niewiele wcześniej została również oblana kwasem, zaś w 2009 roku jeden z rosyjskich turystów rzucił w kierunku obrazu filiżanką.

Dla przypomnienia, jeden z najsłynniejszych obrazów Leonarda da Vinci powstał w latach 1503-1507, a na stałą ekspozycję do Luwru trafił w 1797 roku. Co przy tym ciekawe, dzieło jest kością niezgody między Francuzami i Włochami – oba narody uznają go za swoje dobro narodowe, co też w przeszłości było przyczyną słynnej kradzieży Giocondy. Do dziś jest to jedno z najbardziej znanych i cenionych dzieł renesansu.

Na podstawie: TVN24.pl, France24.com, TheGuardian.com
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. sga 31.05.2022 07:54

  oho, cos w tym znow jest.
  technika namalowania tego obrazka jest ponoc z polki zbyt wysokiej dla ludzi
  ktorzy wg historii zyli w tamtym czasie.
  A co by bylo jakby wtedy, takze byl ukryty rzad, ukryci artysci z technika niedostepna
  dla wiekszosci?

  Wtedy rzucanie tortem w ICH obrazek staje sie symbolem

 2. Doctor Who 31.05.2022 15:19

  Ekoterrorysta. Terrorysta niszczy widowiskowo, uzasadniając to swoją opinią. Tak ekoterroryści zniszczyli puszczę białowieską, dbając o korniki. Widać, że wygrywa żądza niszczenia. Eko jest jedynie medialnym pretekstem.

 3. sga 31.05.2022 16:56

  ale co Twoj wpis ma do rzeczy skoro gosc nic nie zniszczyl 😀
  a i o puszczy tez niewielkie pojecie 🙂

 4. adambiernacki 31.05.2022 20:32

  Wypraszam sobie! Mężczyzną to jestem ja! To nie było mężczyzną!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.