MON chce poprawić zapisy o pobycie obcych wojsk w Polsce

Opublikowano: 19.12.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 388

Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza zmienić przepisy dotyczące przebywania obcych wojsk na terenie naszego kraju. Ma to ułatwić procedury pobytu i poruszania się wojsk NATO po naszym terytorium. Przedstawiono informacje na temat roli wojska i służb cywilnych we wsparciu wojsk sojuszniczych na terenie Polski.

Zmiany te wynikać mają z kryzysu ukraińskiego i wynikającej z niego zwiększonej obecności wojsk NATO w Polsce. W porównaniu z rokiem 2013 w Polsce siedmiokrotnie wzrosła liczba przemieszczeń sił zbrojnych obcych państw w naszym kraju, co według MON wymaga stosownych uregulowań prawnych.

Uproszczone miałyby zostać przepisy umożliwiające obcym wojskom stacjonowanie w Polsce i przemieszczanie się po naszym terytorium. W chwili obecnej zgodę na trzymiesięczny pobyt obcych wojsk w Polsce wydaje szef MON a w razie przedłużenia pobytu – rząd. Ministerstwo chce by na dłuższy pobyt obcego wojska wystarczała zgoda samego ministra. Propozycja zmian w ustawie o stacjonowaniu obcych wojsk w Polsce miałaby zostać przedstawiona do końca pierwszego kwartału 2015 roku.

W propozycji zmian mają znaleźć się także zapisy dotyczące wsparcia zagranicznych wojsk czyli zapewnienie zakwaterowania, wyżywienia oraz udostępniania poligonów za darmo. Kosztowałoby to resort obrony od 4 do 6 milionów złotych dla pięciu tysięcy obcych żołnierzy. O planowanych zmianach dziennikarzy poinformował zastępca szefa Sztabu Generalnego gen. bryg. Jan Dziedzic.

Jak powiedział gen. Dziedzic zmiany te mają związek z postanowienia szczytu NATO w Newport na którym decydowano o utworzeniu sił wysokiej gotowości określonej na 2-4 dni. Państwo przyjmujące obce wojska musi więc szybko udzielić zgody na wstęp na jego terytorium i wielokrotne przekraczanie granicy. W Polsce wydanie takiego pozwolenia zajmuje do dwóch tygodni.

Państwo-gospodarz zobowiązane jest do zapewnienia wszelkiej cywilnej i wojskowej pomocy w czasie pokoju, kryzysu i wojny.

Tymczasem prezydent Polski Bronisław Komorowski wydał formalną zgodę na użycie Polskiego Kontyngentu Wojskowego ORLIK 6 w ramach NATO-wskiej misji nadzoru przestrzeni powietrznej nad Litwą, Łotwą i Estonią.

Polska będzie patrolowała bałtyckie niebo od 22 grudnia do 15 maja. Polska wyśle do bazy wojskowej w Szawlach 4 myśliwce MiG – 29 i 120 żołnierzy. Polskę misja Air Policing będzie kosztowała 9 mln złotych (około 7,5 mln litów). Wspólnie z polskimi myśliwcami w Szawlach zostano rozlokowane myśliwce z Włoch. Natomiast w Polsce będą patrolowały hiszpańskie myśliwce. Oficjalnie Polacy zmianę przejmą 31 grudnia.

Na podstawie: Interia.pl, BNS
Źródła: Autonom (1-6), PL Delfi (7-8)
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. RobG56 19.12.2014 22:34

  z tego co przeczytałem, zrozumiałem, że gdy obce wojska wejdą na nasz teren, to będziemy za to płacicć natomiast gdy my wyślemy na pomoc swoje siły wojskowe to będziemy to robić na swój koszt

 2. W.W. 22.12.2014 11:35

  Fenix ma racje!
  Czy to nie po wyjściu ostatnich jednostek rosyjskich zapewniano nas, że w Polsce nie będzie stacjonować żadna obca armia.
  A tu nie tylko że będzie stacjonować, ale jeszcze mamy za to zapłacić.
  Pamiętacie stary dowcip.
  My dajemy im szynkę, w zamian za to oni biorą od nas węgiel.
  I co się zmieniło panowie antykomuniści?
  Robicie to samo co poprzednicy, tylko bardziej nieudolnie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.