Mole o supermocach

Opublikowano: 31.10.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1305

Rosyjscy naukowcy wyhodują kolonię moli, która odżywia się plastikiem, aby zwalczać rozprzestrzenianie się odpadów przy pomocy enzymów owadów; uruchomienie projektu pilotażowego zaplanowano na 2021 rok.

O szczegółach eksperymentu opowiedział Jewgienij Popow, czołowy ekspert laboratorium biotechnologicznego technoparku “Jakucja”, uczestnik projektu SakhaXenos.

Projekt zakłada stworzenie roztworu, który może zniszczyć plastik. Aby go opracować, zespół naukowców bada rozkładający plastik enzym dużej ćmy woskowej. Ten owad jest krewnym moli. W toku ewolucji larwa owada nauczyła się przetwarzać polimery, takie jak polietylen, i może zjadać plastikowe torby: 100 takich gąsienic zjada około 100 gramów plastiku w ciągu 10-12 godzin.

„Otrzymamy rozszyfrowanie DNA i na bazie instytutów naukowych spróbujemy zsyntetyzować ten enzym. Z uzyskanej substancji zrobimy roztwór, którym będzie można zalać odpady z tworzyw sztucznych i tym samym je zlikwidować. Rozwiązanie planowane jest na przyszły rok” – powiedział Popow.

Badanie składa się z kilku etapów. Na początek planowane jest stworzenie kolonii lęgowej, która powinna liczyć od setek tysięcy do milionów osobników. Naukowcy będą mogli wówczas rozpocząć recykling plastiku.

Zdjęcie: moritz320 (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dgruzin
Użytkownik
Dgruzin

Będzie jak z wirusem. Jak pójdzie plaga to będą jeść części aut, maszyn etc

Szurnięty Mędrzec
Użytkownik
Szurnięty Mędrzec

@Dgruzin Czy możesz poprzeć swoje twierdzenie na przykład dyplomem z ukończenia kierunku z biotechnologii lub wirusologii?