Mołdawia walczy z korupcją

Opublikowano: 29.04.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 452

Kolejny dzień mołdawska opinia publiczna dostaje informacje, że kolejni wysocy urzędnicy są zatrzymywani pod zarzutem korupcji. Jak tak dalej pójdzie, rząd zostanie zdziesiątkowany.

Tym bardziej, że, jak twierdzi Bogdan Zumbrianu, naczelnik oddziału śledczego Narodowego Centrum ds. Walki z Korupcją, to nie jest jednorazowa akcja, a długotrwały proces. W Centrum nie wystarcza już 6. cel dla kolejnych zatrzymanych. 24 podejrzanych siedzi w areszcie Centrum, pozostałych trzeba było wywieźć do regionalnych oddziałów tej instytucji. Obecnie zatrzymanych jest 70 urzędników wysokiego i samorządowego szczebla.

Wczoraj rozpoczęły się rewizje w Ministerstwie Transportu Mołdawii. Na razie zatrzymani jako podejrzani zostali: minister rolnictwa, wiceminister gospodarki, minister transportu, p.o. dyrektora Państwowej Administracji Dróg, wiceprezydent Kiszyniowa i dyrektor wydziału dróg. Opinia publiczna oczekuje, że następnym będzie mer stolicy Mołdawii. Poza wspomnianymi urzędnikami aresztowanych zostało jeszcze wielu urzędników samorządowych, bankowców, komorników.

W więzieniu siedzi już były premier Mołdawii, Władimir Fiłat. Co interesujące, w śledztwie o korupcji i wyprowadzeniu z mołdawskiego systemu bankowego miliarda dolarów uczestniczy amerykańska agencja detektywistyczna Kroll, Steptoe and Johnson. Na razie nie udało się odzyskać ani jednego dolara z ukradzionych.

Mołdawia, która jeszcze niedawno pretendowała do Unii Europejskiej od dawna zżerana jest przez korupcję, tylko europejscy urzędnicy nie chcieli tego widzieć.

“Polska i Europa są pod wielkim wrażeniem pracy jaką wykonali Mołdawianie, modernizując swój kraj” – mówił Donald Tusk w 2014 roku, podczas wizyty w Kiszyniowie.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.