Modi zapowiada budowę „boskich Indii”

Opublikowano: 24.01.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2313

W mieście Ayodhya w północnych Indiach odbyła się kontrowersyjna ceremonia poświęcenia świątyni ku czci boga Ramy, zbudowanej w miejsce zburzonego ponad trzy dekady temu meczetu. Prowadzący ją premier Indii Narendra Modi zapowiedział, że w związku z otwarciem budowli nastanie „nowa era” w dziele budowy „boskich Indii”.

Przed ponad trzydziestoma laty hinduscy radykałowie zburzyli XVI-wieczny meczet w Ayodhya, uważany przez nich za symbol kilku wieków dominacji muzułmanów. Po tym wydarzeniu w Indiach przez ponad półtora miesiąca trwały zamieszki, w których zginęły blisko dwa tysiące osób.

Hinduiści uważają, że meczet powstał w miejscu narodzin boga Ramy, dlatego przed jego budową istniała tam ich świątynia. Rządząca nacjonalistyczna Indyjska Partia Ludowa (BJP) już w 1992 roku zapowiedziała więc budowę miejsca kultu, które podczas poniedziałkowej ceremonii poświęcił wywodzący się z niej premier.

Modi przed poniedziałkowym wydarzeniem przez 11 dni prowadził religijny post. W trakcie wystąpienia podczas inauguracji świątyni twierdził, że nastał moment „dojrzałości indyjskiego społeczeństwa”, które tym samym zaczyna „nową erę” swojego istnienia i rozpocznie budowę dzieła „boskich Indii”.

Krytycy rządzącego BJP uważają inwestycję za symbol dominacji hinduizmu we współczesnych Indiach, a tym samym także demontaż świeckiego państwa. Właśnie taki charakter Indii określony jest bowiem w preambule ich konstytucji z 1950 roku.

Na podstawie: TimesOfIndia.com, CNN.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Henryk Sclaveni 24.01.2024 16:56

    To wyjaśnia paradoks Fermiego

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.