Moderna, Pfizer, bioNTech i AstraZeneca dorobiły się na COVID-19

Opublikowano: 20.03.2023 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2449

Wymienione firmy farmaceutyczne mają się 3 lata po wybuchu kryzysu pandemii, więcej, niż dobrze. Laboratoria, które uruchomiły szczepionkę przeciwko COVID-19 (Moderna, Pfizer, BioNTech, AstraZeneca itp.) to firmy, które skorzystały na walce z pandemią najwięcej.

W ciągu trzech lat laboratoria te urosły w siłę. Od 16 marca 2020 r. kurs akcji Moderny wzrósł o… 466%, BioNTechu o 226%, AstryZeneca o 74%, Pfizera o 35%, a Johnson & Johnsona o 21%.

Spektakularny jest tu sukces Moderny. Laboratorium kierowane przez Francuza Stéphane’a Bancela osiągnęło godny pozazdroszczenia wynik dochodu netto w wysokości 12 miliardów dolarów w 2021 r., a następnie 8 miliardów w 2022 r. Dzięki zyskom ze szczepionek COVID-19 Moderna nadal ma dziś 10 miliardów dolarów „w gotówce”.

Pfizer jest jednym z największych koncernów farmaceutycznych na świecie. Skorzystał na COVID-19 na dwa sposoby. Dzięki sprzedaży szczepionki mRNA opracowanej we współpracy z Biontech (38 miliardów dolarów w 2022 r. i 37 miliardów w 2021 r.) i przez produkcję Paxlovidu, jedynego leku do leczenia Covid-19, który w 100% należy do firmy Pfizer. Wygenerował 19 miliardów obrotów w 2022 roku i powinien przekroczyć tę kwotę w 2023 roku.

To wygenerowało na tyle dużo gotówki, że Pfizer mógł sobie pozwolić na przejęcia. Kupił Biohaven Pharmaceutical za 12 miliardów, Arena Pharmaceuticals za 6 miliardów i Global Blood Therapeutics za 6 miliardów. Niedawno Pfizer dokonał również ogromnego przejęcia, przejmując firmę biotechnologiczną Seagen za 43 miliardy dolarów.

BioNTech, który po połowie dzielił się zyskami z Pfizerem za szczepionkę i miał wyłączność na jej sprzedaż w Niemczech i Turcji, generował obroty 19 miliardów dolarów w 2022 i 20 miliardów w 2021. Związane z tym zyski wynoszą odpowiednio 9 i 11 miliardów. Firma ma teraz łącznie z zaległościami od Pfizera, 22 miliardy dolarów dostępnej gotówki. BioNTech inwestuje obecnie w badania i rozwój, w szczególności szczepionki na raka.

AstraZeneca i Johnson & Johnson zyskały stosunkowo najmniej na swoich szczepionkach przeciw COVID-19. Ich szczepionki zostały później zatwierdzone, a dodatkowo Johnson miał tylko szprycę „jednodawkową”. Ponadto te dwa laboratoria obiecały, że będą sprzedawać swoje szczepionki „po kosztach” i bez zysków.

Jednak i te laboratoria są w co najmniej w dobrej sytuacji. Dochody Johnson & Johnson rosły między 2020 a 2022 rokiem z 14,7 do 17,9 mld dolarów, przy obrotach zwiększonych z 82,6 do 94,9 mld.

W przyszłości COVID-19 pozostanie źródłem dochodów tych wszystkich firm. Pandemia ma przecież trwać, a dodatkowo pozostaje hipoteza o pojawieniu się wariantu, który wznowi pandemię…

Autorstwo: BD
Na podstawie: Capital
Źródło: Nczas.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. paullenburg 21.03.2023 00:29

    Tu właśnie jak myślę należy dopatrywać się głównych powodów nagonki pro szprycowej. Kasa , kasa i jeszcze raz kasa. Niekoniecznie zaraz ludobójstwo, grafen i Bóg wie co jeszcze.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.