Mniejsze mieszkania za wyższe ceny

Opublikowano: 02.02.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1505

Sytuacja na rynku mieszkaniowym zamiast się poprawiać stale się pogarsza, dlatego zwłaszcza w dużych miastach mamy do czynienia z gwałtownym wzrostem cen, przekraczającym inflację. Jednocześnie deweloperzy żądając coraz więcej pieniędzy oferują klientom coraz mniejsze mieszkania, a można spodziewać się dalszego pogłębiania tego trendu.

Wydarzenia na polskim rynku mieszkaniowym przeanalizowały portale Money.pl i RynekPierwotny.pl. Postanowiły one przyjrzeć się sytuacji w dużych miastach, która okazuje się być zresztą coraz bardziej niepokojąca. W ostatnich miesiącach widać przede wszystkim gwałtowny wzrost cen na rynku nieruchomości, stąd reszta miast zaczyna pod tym względem doganiać Warszawę.

Oczywiście to ceny w polskiej stolicy są najwyższe, a w ciągu ostatniego roku wzrosły one o blisko tysiąc złotych za metr kwadratowy. Obecnie za mieszkanie trzeba zapłacić przeciętnie 9796 złotych za metr kwadratowy. Liderem pod względem najszybszych podwyżek cen jest jednak Gdańsk. To właśnie w nim w ciągu dwunastu miesięcy średnia cena za metr kwadratowy nieruchomości wzrosła o blisko 17 proc.

Deweloperzy podnoszą swoje ceny dużo szybciej niż rośnie inflacja, a jednocześnie budują coraz mniejsze mieszkania. W ciągu roku przeciętne wymiary nowo wybudowanego mieszkania wyniosły 55,3 metra kwadratowego,. Zdaniem ekspertów cytowanych przez wspomniane portale, jeśli utrzyma się tendencja wzrostu cen za własne cztery kąty, wówczas ich metraż będzie dalej spadał.

Na podstawie: Money.pl
Zdjęcie: Wikimedia Commons
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.