Młodzież muzułmańska we Francji skłonna do ekstremizmu

Opublikowano: 05.04.2017 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 693

Młodzi francuscy muzułmanie są bardziej skłonni do tolerowania przemocy i przejawiania fundamentalnych poglądów religijnych, niż ich rówieśnicy innych wyznań.

Badanie przeprowadzone przez Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS) objęło 7 tysięcy uczniów w wieku pomiędzy 14 a 16 rokiem życia. Socjologowie prowadzący badanie, Anne Muxel i Olivier Galland, podkreślili, że próbka nie jest reprezentatywna dla francuskiej młodzieży jako całości.

W badaniu wzięły udział szkoły z biednych dzielnic, z nadreprezentacją uczniów pochodzących z niższych klas społecznych (41%), z rodzin imigranckich (38%) oraz wyznających islam (25%).

Według raportu CNRS, 11% respondentów skłania się ku religijnemu fundamentalizmowi, a odsetek wzrasta do 32% w przypadku młodzieży muzułmańskiej.

Galland zauważył, że ten wynik jest zadziwiająco wysoki w porównaniu do 6% chrześcijan i 0,6% niemuzułmanów określonych jako osoby o skrajnych poglądach religijnych. “ednak dwie trzecie muzułmanów nie wyznaje fundamentalnych idei” – dodaje badacz.

Na pytanie dotyczące ataków terrorystycznych w „Charlie Hebdo” i Hyper Cacher, które miały miejsce w 2015 roku w Paryżu, 32% respondentów odpowiedziało, że nie potępia całkowicie tych działań.

Nieco poniżej 25 procent ankietowanej młodzieży stwierdziło, że pewne działania odbiegające od przyjętych norm, jak kradzież skutera, konfrontacja z policją czy uciekanie się do przemocy z pobudek ideologicznych, bywają uzasadnione.

Tego typu działania poparła jedna trzecia młodzieży szkolnej o korzeniach muzułmańskich (33%), 20% młodych chrześcijan i 22% uczniów, którzy określają siebie jako niewierzący.

44% uczniów zaklasyfikowanych jako osoby o fundamentalnych poglądach religijnych i tolerujących pewne formy przemocy stwierdziło, że „w dzisiejszym społeczeństwie w pewnych przypadkach uzasadnionym jest sięgnąć po broń i walczyć w imię swojej religii”. 70% respondentów tej grupy nastolatków nie potępia sprawców ataków terrorystycznych na redakcję „Charlie Hebdo” czy supermarket Hyper Cacher.

“Radykalne poglądy rozprzestrzeniają się trzy razy szybciej wśród młodych muzułmanów, niż w całej grupie badanych” – powiedział Galland. “Jednak i tak mówimy o małym odsetku: absolutyzm religijny w żadnym razie nie jest udziałem większości muzułmanów” – podkreślił socjolog.

Zapytany o czynniki zwiększające podatność ludzi na poglądy radykalne, stwierdził, że “czysto ekonomiczne wyjaśnienia nie wydają się trafne. Główne znaczenie ma przynależność do religii islamu”.

Raport CNRS wskazuje, że respondenci w większości uznają idee sekularyzmu i równości płci za słuszne, jednak 64% muzułmanów oraz uczniów pochodzenia afrykańskiego nie uznaje homoseksualizmu jako akceptowalnego stylu życia.

Opracowanie: TiCa
Na podstawie: Breitbart.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.