Młodzi lekarze przeciwni nowym przepisom

Opublikowano: 05.06.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 933

Najnowsza nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty rozsierdziła rezydentów. Chodzi o zapis na temat przyznawania dodatkowych punktów w procesie rekrutacji na oblegane specjalizacje lekarskie. Lepszą pozycję będą mieli ci medycy, którzy dostaną tzw. list intencyjny ze szpitala.

Rezydenci obawiają się, że zmiana ograniczy dostępność do szczególnie popularnych specjalizacji i umożliwi robienie ich tylko osobom posiadającym koneksje rodzinne (wystawienie rekomendacji będzie jedynie formalnością, gdy w placówce władnej wystawić list intencyjny będzie zatrudniony członek rodziny lub dobry znajomy).

Orędownikiem nowych przepisów ma być minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wcześniej Naczelna Rada Lekarska alarmowała już o niebezpieczeństwach nadużyć, jakie może nieść ze sobą nowela. Prezydium Rady domagało się wykreślenia zapisu podczas prac nadzwyczajnej sejmowej komisji. Jednak minister miał się nie zgodzić na wycofanie tego zapisu z projektu zmian w ustawie. Możliwość ich wykreślenia ma jeszcze Senat.

„My zgłaszaliśmy w styczniu ministrowi zdrowia, że listy intencyjne są zbędne i wypaczą sprawiedliwość postępowania rekrutacyjnego przy przyjęciu na specjalizację. Bo na nią powinny się dostawać osoby, które mają najwyższe wyniki z LEK-u. Rozumiem protest młodych lekarzy. Cała nadzieja w Senacie, że to zmieni” – powiedział Krzysztof Madej, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Młodzi lekarze będący w trakcie studiów wystosowali petycję do Łukasza Szumowskiego. „Postępowanie kwalifikacyjne na specjalizacje lekarskie musi być wolne od jakichkolwiek czynników zewnętrznych, pozamedycznych. Tylko wiedza lekarza i jego dorobek naukowy mogą decydować o jego rankingu” – pisze Porozumienie Chirurgów SKALPEL.

„Jeżeli posiadanie listu intencyjnego miałoby gwarantować pierwszeństwo kwalifikacji do danego miejsca zarówno w trybie rezydenckim, jak i pozarezydenckim, można by to określić jednym zdaniem: patologia i powrót do nepotyzmu. Porozumienie Rezydentów nigdy nie wyrażało zgody na zapisy tak jawnie godzące w młodych lekarzy. To policzek w twarz całego środowiska” – twierdzi Mikołaj Sinica z Porozumienia Rezydentów.

„Jeśli przyszły specjalista będzie miał w szpitalu prowadzącym specjalizację np. mamę-neurochirurga, wiadomo, że szpital go zatrudni. To jest wprowadzanie feudalizmu medycznego” – uważa lekarz Jakub Kosikowski.

​A co na to Ministerstwo Zdrowia? Twierdzi, że chodziłoby o maksymalnie pięć dodatkowych punktów, a więc niedużo. „W przypadku, gdy lekarz zakwalifikuje się na specjalizację w danej dziedzinie, będzie miał pierwszeństwo w skierowaniu do jednostki, która wystawiła dokument gwarancyjny. Jednak warunkiem pierwszeństwa skierowania jest zakwalifikowanie się do szkolenia. Jeżeli lekarz się nie zakwalifikuje, to dokument gwarancyjny nie wywoła żadnych skutków” – czytamy w odpowiedzi na pytania zadane przez branżowy portal CowZdrowiu.pl.

Ustawę w obecnym, oprotestowanym przez młodych medyków kształcie przegłosował Sejm, teraz znajdzie się w Senacie.

Autorstwo: Antonina Świst
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

Problem nie polega na tym ze sie sami wybieraja.
Tylko na tym ze jezeli chcesz sie ubiegac o zawod typu prawnik lekarz kurator komornik it’d to music CIE zaprobowac waska grupa ludzie odpowiednim swistkiem, on I nie wybieraja najlepszych tylko najgorszych ale za to swoich.

PS na wp czytalem ze kosiniak kamysz ma najwieksze szanse wygrac wybory z duda bo ma 6% poparcia ale moze liczyc na 49% w 2 turze.
Ale jak moga my liczyc w 2 turze jak pierwszej nie przeszedl?

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Polska to powoli stan umysłu.