Młodzi Islandczycy nie wierzą, że Bóg stworzył świat

Opublikowano: 18.01.2018 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 866

0,0 proc. Islandczyków poniżej 25 roku życia zadeklarowało kreacjonistyczne poglądy – wynika z badania firmy Maskina. Oznacza to oczywiście, że żaden młody mieszkaniec wyspy gejzerów nie wierzy w biblijną historię.

Islandczycy są jednym z najbardziej świeckich społeczeństw na świecie. Mniej niż połowa z nich określiła się jako osoby religijne w badaniu przeprowadzonym na zlecenie Islandzkiego Stowarzyszenia Etyczno-Humanistycznego. Szczególnie materialistyczne poglądy mają młodzi mieszkańcy wyspy. Aż 40 proc. z nich identyfikuje się jako ateiści.

Spośród respondentów, którzy nie ukończyli 25 lat, 93,9 proc. składnia się ku teorii o Wielkim Wybuchu, jako przyczynie powstania Wszechświata. 6,1 proc. nie ma w tej kwestii wykrystalizowanego zdania. Trzecia możliwość, czyli stworzenie świata przez Boga nie została zakreślona przez żadnego z ankietowanych.

Z badania wynika, że zaledwie 46,6 proc. Islandczyków określa się jako osoby religijne, co jest najniższym wskaźnikiem w historii tego kraju. Wiara w Boga jest ważna dla obywateli powyżej 55 roku życia. 80,6 proc. z nich wybrało opcje „wierzący”, przy czym tylko 11,8 proc. wyznaje pogląd materialistyczny. Wśród Islandczyków poniżej 25 roku życia religijnych jest 42 proc., z czego zdecydowaną większość stanowią chrześcijanie, którzy dominują zwłaszcza na terenach poza stołeczną aglomeracją (Reykjavik, Hafnarfjörður), gdzie jest ich 77-90 proc. Dla porównania w Reykjaviku 56,2 proc. ludzi to chrześcijanie, a 31,4 proc. – ateiści.

Stworzenie świata przez Boga jest popularne wśród 10,1 proc. Islandczyków pomiędzy 25 a 44 rokiem życia i 24,5 proc. w kategorii wiekowej 55+. Warto zwrócić uwagę, że nawet islandzcy seniorzy w zdecydowanej większości, bo aż 46,1 proc. są zdania, że teoria Wielkiego Wybuchu jest najbardziej prawdopodobna ze wszystkich scenariuszy powstania materii.

Powiedzenie „jestem chrześcijaninem” na Islandii nie jest równoznaczne z przekonaniem, że kościół, w tym wypadku luterański, powinien mieć znaczący wpływ na bieżącą politykę. Za rozdziałem religii od państwa opowiada się aż 72 proc. uczestników badania przeprowadzonego przez firmę Maskina.

Autorstwo: PN
Zdjęcie: RonnyK (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Jedr02 18.01.2018 15:59

    Tytuł nie jest prawdziwy, bo wystarczy że ktoś uważa że Bóg stworzył świat przez wielki wybuch, a nie czarując z nicości przez siedem dni kolejne elementy, a jako że 40% wśród tych młodych to chrześcijanie, to jest to wielce prawdopodobne że coś w tym stylu uważają.

  2. Szwęda 18.01.2018 16:50

    Nikt ani nic nie stworzyło wszechświata, bo on jest wieczny.

  3. Balcer 18.01.2018 21:11

    To oni obalają równanie Einsteina E=mc2, bo materia jest związana z energią, ale na początku energii też nie było, czyli ktoś musiał z niczego ją stworzyć.
    Czy ktoś wie jak dokładnie brzmiały pytania w ankiecie?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.